Lista aktualności Lista aktualności

1000 drzew na minutę

Z początkiem wiosny rozpoczynamy sadzenie lasu. Najwięcej drzew sadzą Lasy Państwowe.

Wiosną rozpoczyna się pracowity okres w lesie tzw. odnowienia lasu. W tym roku przygotowaliśmy 2,5 mln sadzonek do posadzenia w naszych lasach. Zostaną one wysadzone w miejsca wyciętych drzew, tak aby zachować trwałość lasu dla przyszłych pokoleń. Gatunki drzew jakie sadzimy dobierane są zgodnie z ich wymaganiami siedliskowymi. W ten sposób przywracamy właściwy skład gatunkowy tym lasom, w których został on zakłócony po II Wojnie Światowej. Jest to jedno z podstawowych zadań prowadzonej przez nas gospodarki leśnej.

Odnowienie lasu realizuje się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to odnowienie sztuczne, czyli sadzenie młodych drzewek wyprodukowanych na szkółce leśnej, dzięki której możemy odnawiać lasy i zalesiać grunty porolne. Drugi to odnowienia naturalne, czyli takie, które uzyskuje się z obsiewu pozostawionych drzew zwanych nasiennikami lub sąsiadującego lasu tzw. obsiew boczny.

Aby wyhodować młode drzewko – sadzonkę trzeba wiele czasu i pracy. Zanim sadzonka trafi do lasu rośnie najpierw przez rok, dwa a czasami nawet dłużej w szkółce leśnej pod opieką leśniczego szkółkarza. Rośnie w odpowiednio przygotowanych dla niej warunkach, nawożona, pielęgnowana, zostaje przygotowana do przesadzenia do lasu. Cały ten proces wymaga dużej wiedzy i wyczucia, po to aby wyhodować silną roślinę ale tak aby potrafiła sobie poradzić w naturalnych warunkach w lesie.

Lasy Państwowe prowadzą aż 448 własnych szkółek, wytwarzających rocznie 800 mln drzew i krzewów.

Co roku leśnicy w Polsce sadzą ok. 500 mln nowych sadzonek. To prawie 1000 drzew na minutę, każdego dnia. Przy założeniu, że posadzimy wszystkie sadzonki w jednym rzędzie to miałyby one długość z Ziemi na Księżyc i z powrotem, a po zsumowaniu ich powierzchni można by było obsadzić prawie 75 tys. boisk piłkarskich.

Na terenach podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, w tym nasze nadleśnictwo, zostanie odnowionych i zalesionych ponad 3 tysiące hektarów, a leśnicy z terenu lubelskiej dyrekcji posadzą ponad 20 mln sadzonek różnego rodzaju drzew. Prawie 13 mln z nich będą stanowiły drzewa iglaste – sosna, jodła, modrzew i świerk, a wśród pozostałych znajdą się drzewa liściaste takie jak: brzoza, buk, dąb i olcha. Udział drzew liściastych w naszych lasach wzrósł od czasów wojny z 13 do ok. 25 procent. Systematycznie rośnie także powierzchnia polskich lasów. Zalesienie kraju wynosi obecnie ponad 29 procent, podczas gdy w 1945 roku lasy stanowiły 21 procent powierzchni Polski. Na terenie RDLP w Lublinie szkółki leśne zlokalizowane są w 24 nadleśnictwach, na których produkowanych jest ok. 40 mln sadzonek rocznie.