Lista aktualności Lista aktualności

EDUKACJA PRZYRODNICZA W NADLEŚNICTWIE NOWA DĘBA

Edukacja przyrodnicza, była obecna w pracy leśników od zawsze. Niemniej dopiero wyeksponowanie funkcji społecznych lasu w Ustawie o lasach z 1991 r. oraz powołanie w trzy lata później leśnych kompleksów promocyjnych doprowadziło do uznania edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa za nowe zadanie pracowników Lasów Państwowych.

Jaki jest cel prowadzonej przez leśników edukacji leśnej? To nie tylko rozbudzanie świadomości ekologicznej społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących ekosystemów leśnych, ale również uświadamianie współzależności między człowiekiem, społeczeństwem a przyrodą. W działaniach edukacyjnych dzieci i młodzieży szczególny nacisk kładziony jest na zapoznanie z budową i funkcjonowaniem ekosystemów leśnych, a także uświadomienie znaczenia lasów dla funkcjonowania przyrody i życia człowieka. Dzięki temu możliwe jest rozbudzenie wrażliwości na piękno i bogactwo polskich lasów i kształtowanie postaw społecznych wobec środowiska leśnego.

 Działania edukacyjne na swoim obszarze systematycznie od lat prowadzi Nadleśnictwo Nowa Dęba.  Nadleśnictwo realizuje zajęcia edukacyjne w bezpośrednio w lesie, gdzie wykorzystywane są istniejące ścieżki edukacyjne wraz z towarzyszącą im infrastrukturą rekreacyjną oraz w szkołach, harcówkach, domach opieki oraz innych podmiotach zainteresowanych edukacją leśną.

Jak wyglądają takie zajęcia? By się o tym przekonać postanowiliśmy towarzyszyć uczniom ze Szkoły Podstawowej w Gwoźdźcu , którzy w poniedziałek 14 listopada 2022 roku wzięli udział w lekcji prowadzonej przez Leśniczego Remigiusza Adamczyka.  Jak zaznacza prowadzący, program edukacyjny jest dopasowany do wieku dzieci i młodzieży biorących udział w zajęciach, inna jest bowiem wrażliwość dzieci w przedszkolu, a inna uczniów szkoły podstawowej czy średniej. W przypadku uczniów ze Szkoły Podstawowej w Gwoźdću Leśniczy musiał zmierzyć się z grupą mieszaną wiekowo od I do III klasy. W pracy z taką grupą ważna jest umiejętność zachowania skupienia dzieci, stąd też edukacja często przybiera formę dialogu i pytań co pozwala uczestnikom wykazać się posiadaną wiedzą w czasie leśnej wędrówki. Sprawdzonymi formami zajęć z dziećmi są zabawy zespołowe, konkursy z nagrodami, które realizowane są po zakończeniu zajęć terenowych.

Na wstępie –  przed malowniczym dworkiem należącym niegdyś do hr Tarnowskiego w Budzie Stalowskiej - leśniczy Remigiusz Adamczyk przedstawił ogólne zasady obowiązujące w lesie: od zakazu hałasowania i płoszenia zwierzyny po zakaz śmiecenia i niszczenia elementów przyrody. Omówione zostały funkcje lasu, jego znaczenie w przyrodzie i życiu człowieka. Następnie, grupa udała się na wycieczkę po ścieżce edukacyjnej „Berówka” by osobiście przekonać się o walorach polskiej przyrody. Leśniczy wskazywał różnice między rodzajami lasów ( las liściasty, las iglasty, las mieszany) oraz prezentował  potencjalne ryzyka zagrażające lasom: pożary, wichury etc. Dzieci na własne oczy mogły zobaczyć  drzewa powalone przez wiatr, uszkodzone przez kornika. Dowiedziały się też o tym jak ważną rolę pełni doktor lasu jakim jest dzięcioł.  Na trasie wyprawy znalazły się drzewa nadgryzione przez bobry oraz zbudowana przez te zwierzęta tama. Większość z uczniów po raz pierwszy dowiedziała się o zawieszanych przez leśników budkach dla nietoperzy oraz innych działaniach mających na celu ochronę przyrody. Uczestnicy zajęć mieli również unikalną szansę by z bliska przyglądnąć się leśnej historii i oglądnąć spały żywiczarskie. Finałem pieszej wędrówki było wspólne ognisko połączone z odpoczynkiem i pieczeniem kiełbasy na kijku.  Po posiłku leśniczy przeprowadził wykład dotyczący wiedzy leśnej i przyrodniczej połączony z podsumowaniem spostrzeżeń z wycieczki terenowej do lasu i zakończony konkursem z nagrodami.

Jeśli zainteresowała Cię oferta edukacyjna Nadleśnictwa Nowa Dęba skontaktuj się z nami! Grupy zorganizowane mogą kierować swoje zgłoszenia do Pana Aleksandra Hołodniaka tel. 15 846 74 52 wew. 210, kom.: 666 045 746. Zapraszamy!