Asset Publisher Asset Publisher

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Zalesianie i tworzenie nowych terenów zalesionych.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 obejmuje min. działania związane z leśnictwem. W PROW znajdziemy rzeczy nowe, jak prowadzenie kursów, na które środki będą mogły uzyskać np. szkoły leśne (6.2.1 "Szkolenia zawodowe i nabywanie umiejętności") także właściciele lasów będą mogli uzyskiwać wsparcie, przewidziane dla grup producenckich. Brak jest odtwarzania potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy, które było obecne w PROW 2007–13. Zostały natomiast szkolenia dla właścicieli lasów.

Największe zainteresowanie towarzyszy oczywiście zalesianiu. W projekcie znajdziemy je jako poddz. 6.9.1 pt. „Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych". Poniżej przedstawiono ogólne reguły jakie będą obowiązywać.

Przyznawana w formie ryczałtu na hektar:

– jednorazowo za założenie uprawy leśnej bądź dolesienie;

– maksymalnie przez 12 lat od zalesienia za pielęgnację i utracone dochody w porównaniu do produkcji rolnej.

Koszty ryczałtowe na hektar będą uwzględniać uwarunkowania przyrodnicze, ekonomiczne, przestrzenne i społeczne.

Koszty kwalifikowane: zakup materiału sadzeniowego; koszty sadzenia i innych niezbędnych działań bezpośrednio związanych z zalesianiem bądź dolesianiem; koszty poprawek w drugim roku po posadzeniu; koszty ewentualnego ogrodzenia zalesień oraz gruntów pokrytych sukcesją naturalną; koszty utrzymania, ochrony i pielęgnacji oraz koszty utraconych dochodów w porównaniu do produkcji rolnej.

Beneficjenci: rolnicy – właściciele gruntów rolnych oraz gruntów innych niż rolne. Jednostki samorządu terytorialnego będące właścicielami gruntów rolnych oraz gruntów innych niż rolne – ale tylko w zakresie kosztów założenia.

Minimalna powierzchnia zalesienia – 0,1 ha (to odniesienie do minimalnej powierzchni zgodnie z definicją lasu zawartą w ustawie o lasach). Jest też górny limit powierzchniowy: w okresie 2014–20 jeden beneficjent otrzyma wsparcie co najwyżej do 20 ha. Wsparcie tylko do gruntów ornych oraz sadów.

W opisie pojawia się pojęcie „tworzenie terenu zalesionego", które będzie mogło być wykonywane na odłogowanych gruntach rolnych, w szczególności z samosiewem drzew rodzimych gatunków lasotwórczych oraz na innych gruntach odłogowanych.

Warunkiem uzyskania wsparcia będzie jak do tej pory zapis w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego bądź studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Przy zalesieniach należy przestrzegać wymogów ochrony przeciwpożarowej.

W wyborze wniosków premiowane mają być zalesienia wpływające na zapobieganie erozji oraz wzmacniające ekologiczną stabilność obszarów leśnych (poprzez tworzenie korytarzy ekologicznych).

Zalesienia muszą być wykonywane zgodnie z przepisami o ochronie przyrody i ocenach oddziaływania na środowisko, w przypadku obszarów Natura 2000 – zgodnie z celami zarządzania tych obszarów.

W 2014 r. nabór nowych wniosków na „zalesienia" przeprowadzony zostanie według zasad obowiązujących w PROW 2007–13.

W planie finansowym zapisano alokację w wysokości 320 mln euro, z czego 203,6 mln to środki UE, a 116,4 mln – krajowe.