Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Hodowla lasu – podstawowa nauka leśna, określająca zasady postępowania mającego na celu prawidłowe kierowanie procesami lasotwórczymi zgodnie z produkcyjnymi i pozaprodukcyjnymi zadaniami gospodarstwa leśnego.

Hodowla lasu obejmuje reguły, metody i techniki odnawiania i pielęgnowania lasu, wprowadzania poprawek i uzupełnień, podszytów, pielęgnowania gleby, upraw i młodników, melioracji agrotechnicznych jak również zalesiania powierzchni nieleśnych, opiera się na szerokich podstawach przyrodniczych, w tym na podstawach ekologicznych.

Podstawowym dokumentem w zakresie wytycznych wykorzystywanych w zagospodarowaniu lasu są Zasady Hodowli Lasu.

Odnowienia, zalesienia, poprawki – to zadania, których celem jest inicjowanie i kształtowanie młodego pokolenia lasu. Odnowienia powstają na terenach leśnych po usunięciu (lub systematycznie w trakcie usuwania) dojrzałych drzewostanów. Zalesienia polegają na wprowadzaniu roślinności leśnej na tereny nieleśne (np. nieprzydatne do użytkowania rolniczego). Wymienione zadania wykonywane są najczęściej poprzez sadzenie drzew gatunków leśnych.

Coraz większego znaczenia jednak nabierają odnowienia naturalne, powstające samorzutnie lub inicjowane, będące naturalnym procesem zmiany pokoleń lasu z zachowaniem całego bogactwa genetycznego.
Zadania związane z sadzeniem lasu obejmują również takie działania jak wprowadzanie drugiego pietra drzewostanu, poprawki, uzupełnienia i dolesienia, które mają na celu poprawę jakości hodowlanej i zwiększanie różnorodności gatunkowej i możliwości produkcyjnych, upraw młodników i drzewostanów.

Pielęgnowanie lasu – obejmuje szereg czynności gospodarczych związanych z pielęgnowaniem drzewostanu i siedliska, wykonywanych celem utrzymania stabilności drzewostanu, zachowania sprawności siedliska i uzyskania wysokiej produkcji surowca drzewnego, przy zachowaniu naturalnej różnorodności biologicznej lasu. Pielęgnowanie polega również na umiejętnym godzeniu procesów naturalnych z potrzebami wielofunkcyjnej gospodarki leśnej i obejmuje następujące czynności wykonywane na różnych etapach rozwoju drzewostanu:
- pielęgnowanie gleby w uprawach leśnych (PG)
- czyszczenia wczesne (CW)
- czyszczenia późne (CP)
- trzebieże wczesne (TW)
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Nadleśnictwo Nowa Dęba informuje, że jest zainteresowane nabyciem działek oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako lasy [Ls] lub przeznaczonych do zalesienia. Kryteria jakie muszą spełniać działki:

- działka przylega bezpośrednio do gruntów Nadleśnictwa,

- nie jest zabudowana,

- musi być bezwzględnie wskazana w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego [MPZP] jako grunt przeznaczony do zalesienia lub w Ewidencji Gruntów i Budynków jako las [Ls],

- musi posiadać uregulowany stan prawny

- nie jest obciążona hipoteką

- właściciel działki nie jest w sporze granicznym z sąsiadami

- w przypadku działek ze współudziału nabycie może nastąpić za zgodą sprzedaży wszystkich współudziałowców

Nieruchomości proponowane do nabycia muszą być położone w granicach zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Nowa Dęba.

Podmioty zainteresowane ofertą, proszone są o kontakt na adres poczty elektronicznej: nowadeba@lublin.lasy.gov.pl lub pod nr telefonu: 15 546 74 52, wew. 210.

W celu umożliwienia wstępnej weryfikacji przydatności nieruchomości do nabycia, należy podać, co najmniej: nazwę gminy, nazwę obrębu ewidencyjnego [miejscowość] oraz numer działki.

Informacje dodatkowe:

Zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości wymaga uprzedniego uzyskania zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Nabycie może nastąpić za cenę ustaloną w wyniku negocjacji, nie wyższą od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego zgodnie z Art. 37 ust. 3 i 5 ustawy o lasach.

Ogłoszenie nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.