Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Hodowla lasu – podstawowa nauka leśna, określająca zasady postępowania mającego na celu prawidłowe kierowanie procesami lasotwórczymi zgodnie z produkcyjnymi i pozaprodukcyjnymi zadaniami gospodarstwa leśnego.

Hodowla lasu obejmuje reguły, metody i techniki odnawiania i pielęgnowania lasu, wprowadzania poprawek i uzupełnień, podszytów, pielęgnowania gleby, upraw i młodników, melioracji agrotechnicznych jak również zalesiania powierzchni nieleśnych, opiera się na szerokich podstawach przyrodniczych, w tym na podstawach ekologicznych.

Podstawowym dokumentem w zakresie wytycznych wykorzystywanych w zagospodarowaniu lasu są Zasady Hodowli Lasu.

Odnowienia, zalesienia, poprawki – to zadania, których celem jest inicjowanie i kształtowanie młodego pokolenia lasu. Odnowienia powstają na terenach leśnych po usunięciu (lub systematycznie w trakcie usuwania) dojrzałych drzewostanów. Zalesienia polegają na wprowadzaniu roślinności leśnej na tereny nieleśne (np. nieprzydatne do użytkowania rolniczego). Wymienione zadania wykonywane są najczęściej poprzez sadzenie drzew gatunków leśnych.

Coraz większego znaczenia jednak nabierają odnowienia naturalne, powstające samorzutnie lub inicjowane, będące naturalnym procesem zmiany pokoleń lasu z zachowaniem całego bogactwa genetycznego.
Zadania związane z sadzeniem lasu obejmują również takie działania jak wprowadzanie drugiego pietra drzewostanu, poprawki, uzupełnienia i dolesienia, które mają na celu poprawę jakości hodowlanej i zwiększanie różnorodności gatunkowej i możliwości produkcyjnych, upraw młodników i drzewostanów.

Pielęgnowanie lasu – obejmuje szereg czynności gospodarczych związanych z pielęgnowaniem drzewostanu i siedliska, wykonywanych celem utrzymania stabilności drzewostanu, zachowania sprawności siedliska i uzyskania wysokiej produkcji surowca drzewnego, przy zachowaniu naturalnej różnorodności biologicznej lasu. Pielęgnowanie polega również na umiejętnym godzeniu procesów naturalnych z potrzebami wielofunkcyjnej gospodarki leśnej i obejmuje następujące czynności wykonywane na różnych etapach rozwoju drzewostanu:
- pielęgnowanie gleby w uprawach leśnych (PG)
- czyszczenia wczesne (CW)
- czyszczenia późne (CP)
- trzebieże wczesne (TW)
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zawody Strzeleckie Leśników

Zawody Strzeleckie Leśników

XVI Zawody Strzeleckie Leśników o Puchar Dyrektora RDLP w Lublinie

W dniu 24 czerwca odbyła się impreza pracownicza sportowo-edukacyjna pod nazwą „XVI Zawody Strzeleckie Leśników o Puchar Dyrektora RDLP w Lublinie”. Celem wydarzenia była popularyzacja strzelectwa, doskonalenie umiejętności strzeleckich oraz integracja środowiska leśników i myśliwych. Gospodarzem rywalizacji, jak co roku, była gościnna strzelnica myśliwska Zarządu Okręgowego PZŁ w Tarnobrzegu.

Do zawodów przystąpiły 22 drużyny z nadleśnictw oraz jedna reprezentująca regionalną dyrekcję. Rywalizacja odbywała się zgodnie z regulaminem w formie pięcioboju myśliwskiego.

Po emocjonującej rywalizacji, przy sprzyjającej pogodzie, zwycięstwo po raz kolejny przypadło drużynie z Nadleśnictwa Nowa Dęba. Drugie miejsce zajęło Nadleśnictwo Rozwadów, a trzecie Nadleśnictwo Rudnik.

Indywidualnie w klasie mistrzowskiej triumfował Henryk Górski z Nadleśnictwa Rozwadów, zaś w klasie powszechnej najlepszy był Janusz Kossak z Nadleśnictwa Międzyrzec. Wśród startujących kobiet, najlepszy wynik osiągnęła Patrycja Myszka z Nadleśnictwa Rozwadów. Mateusz Kuszela z Nadleśnictwa Nowa Dęba zdobył najwyższy wynik w strzelaniu śrutem (260/300 pkt), natomiast w strzelaniu kulą zwyciężył Henryk Górski (197/200 pkt).

Po głównej części zawodów odbyła się dodatkowa konkurencja oś myśliwska dla obecnych nadleśniczych. Po dogrywce, zwycięzcą został Leszek Michalec z Nadleśnictwa Międzyrzec.

Zawody zakończyły się uroczystym wręczeniem Pucharu przez Dyrektora RDLP dla zwycięskiej drużyny oraz medali i dyplomów dla uczestników, którzy zdobyli miejsca od pierwszego do szóstego. Oprawę muzyczną zapewnili pracownicy z nadleśnictw Nowa Dęba i Rudnik.

Serdecznie dziękujemy Zarządowi Okręgowemu PZŁ w Tarnobrzegu za zorganizowanie zawodów, zespołowi sędziowskiemu za ocenę wyników oraz obsłudze zawodów za sprawną obsługę sekretariatu. Gratulujemy drużynom oraz indywidualnym strzelcom osiągniętych wyników.