Aktualności

W dniach 13 i 14 maja 2025 r. odbędzie się bezpłatne szkolenie pod hasłem „Nauka idzie w las” adresowane do nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.

Wydarzenia

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w VIII Submisji Drewna Cennego „Lubelska Jesień 2017”. Oferujmy do sprzedaży ponad 750 m3 surowca o ponadprzeciętnych cechach użytkowych w gatunkach: dąb, dąb czerwony i jesion. Całość drewna została zgrupowana na placu ekspozycyjnym (składnicy) Nadleśnictwa Krasnystaw.

Oferta łowiecka

Na polowanie do Nadleśnictwa Nowa Dęba

Zagrożenie pożarowe

Las płonie - dzwoń 112 lub 998.

Monitoring gospodarki leśnej

Zgodnie z dokumentem Forest Stewardship Council „Zasady, Kryteria i Wskaźniki Dobrej Gospodarki Leśnej w Polsce”:

Lasy monitorowane

Monitoring w lasach Nadleśnictwa Nowa Dęba

Zagrożenia na terenie leśnym

Zagrożenia dla bezpieczeństwa, zdrowia i życia związane z pracą i przebywaniem na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba:

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Pryszczyca - Informacje

Pryszczyca - Informacje

INFORMACJA GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII DLA POSIADACZY BYDŁA, OWIEC, KÓZ, ŚWIŃ ORAZ INNYCH ZWIERZĄT PARZYSTOKOPYTNYCH NA TEMAT PRYSZCZYCY

W zawiązku z realnym zagrożeniem dla wolnożyjących zwierząt parzystokopytnych ze strony wirusa powodującego pryszczycę, proszę o wzmożoną obserwację terenów pozostających w zarządzie PGL LP, w szczególności obszarów leśnych, pod kątem stwierdzenia upadków jeleni, danieli, saren, łosi i dzików.
O każdym upadku, który może być skutkiem tej choroby, należy niezwłocznie powiadomić służby weterynaryjne oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W przypadku wystąpienia choroby polecam natychmiastowe nawiązanie współpracy z powiatowym lekarzem weterynarii i stosowanie się do wydawanych przez niego zaleceń.
Do objawów u zwierząt – nosicieli wirusa na etapie zaawansowania choroby, które powinny wzbudzić wzmożoną uwagę należą: apatia, osowiałość, obfite ślinienie i kulawizna. U zwierząt padłych charakterystyczne będą owrzodzenia na wargach, języku, dziąsłach, pęcherze na racicach, a także deformacja racic.
Po ujawnieniu zwierząt padłych nie należy podejmować żadnych działań bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Pryszczyca u ludzi nie jest śmiertelna i zwykle przebiega łagodnie, ale zakażenie wirusem jest możliwe. Z uwagi na to, należy zachować daleko idącą ostrożność podczas samego stwierdzenia upadku zwierzęcia, jak również oględzin pod kątem występowania ww. objawów choroby.