Asset Publisher Asset Publisher

Nadzór nad Lasami Niepaństwowymi

Nadleśnictwo Nowa Dęba prowadzi nadzór w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa i stanowiących własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym na pow. 3 348,50 ha. W zasięgu Nadleśnictwa Nowa Dęba znajdują się 3 starostwa, Kolbuszowa, Tarnobrzeg, Stalowa Wola. Na podstawie zawartych porozumień Starostwo Tarnobrzeg, Prezydent Miasta Tarnobrzeg, Zakłady Metalowe Dezamet i PGKiM w Nowej Dębie, zostało powierzone prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych pracownikom Nadleśnictwa Nowa Dęba.

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.
Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.
Osobą odpowiedzialną za Lasy Niepaństwowe jest Pan Dariusz Światek tel. 692 454 295.
Dodatkowe informacje można uzyskać w biurze Nadleśnictwa Nowa Dęba u pani Agnieszki Korzeniewicz tel. (15) 846 74 52 wew. 210.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kronodrzewko 2019

Kronodrzewko 2019

Za nami kolejna edycja akcji sadzenia drzew - Kronodrzewko.

W dniu 27 kwietnia 2019 roku poraz kolejny odbyła sie akcja sadzenia drzew pn. Kronodrzewko. W akcji wzieli udział prcownicy  firmy Kronospan Mielec z rodzinami, zaproszeni goście i pracownicy Nadleśnictwa Nowa Dęba. Leśnicy nowodębscy w ramach sadzenia chcieli przekazać miejscowej społeczności przesłanie, że działalność racjonalnej gospodarki leśnej polega między innymi na prowadzeniu przebudowy starych drzewostanów w ramach cięć i dostosowaniu ich odpowiednich składów gatunkowych optymalnie dopasowanego do warunków glebowo-wilgotnościowych w obrębie ekosystemu leśnego. Przed przystąpieniem do sadzenia odbyło sie krótkie szkolenie, nastepnie wszyscy zebrania wyposażeni w kostury udali sie na powierzchnie, gdzie posadzili kilka tysięcy sadzonek Dębu szypułkowego.

Kronodrzewko w swoich założeniach ma przede wszystkim służyć ochronie środowiska naturalnego, jak również podnosić świadomość ekologiczną społeczeństwa. To wspaniała okazja do spędzenia czasu z rodzinami i współpracownikami na łonie natury, podczas sadzenia drzew, a następnie wspólnego biesiadowania na pikniku rodzinnym.