Asset Publisher Asset Publisher

Pomiki Przyrody

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Do pomników przyrody ożywionej należą: pojedyncze krzewy, drzewa i grupy drzew odznaczające się sędziwym wiekiem, wielkością, niezwykłymi kształtami lub innymi cechami, a także zabytkowe aleje drzew. Natomiast do pomników przyrody nieożywionej należą: największe głazy narzutowe, tzw. eratyki oraz interesujące formy powierzchni ziemi np. – źródła, wodospady, jary, skałki, wywierzyska, przełomy rzeczne, jaskinie, odkrywki itp.

W Polsce znajduje się ponad 36 tys. pomników przyrody, z czego najwięcej jest pojedynczych drzew i grup drzew.

Na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba ustanowione zostały 144 pomniki przyrody, które tworzy 348 drzew. Dany pomnik przyrody może tworzyć pojedyncze drzewo lub skupisko większej liczby drzew.

Liczba drzew

w pomniku przyrody

Liczba pomników

Liczba drzew

 

1

107

107

 

2

12

24

 

3

3

9

 

4

6

24

 

5

1

5

 

6

4

24

 

7

2

14

 

9

1

9

 

10

1

10

 

11

2

22

 

13

1

13

 

15

2

30

 

26

1

26

 

31

1

31

 

 

Razem

144

348

 

 

Powyższe pomniki przyrody tworzone są przez następujące gatunki drzew:

Gatunek

Liczba drzew

Brzoza brodawkowata

2

Buk zwyczajny

5

Dąb szypułkowy

304

Grab pospolity

2

Jesion wyniosły

2

Jodła pospolita

3

Klon jawor

2

Klon zwyczajny

3

Lipa drobnolistna

7

Modrzew europejski

7

Olsza czarna

1

Sosna zwyczajna

3

Topola biała

1

Topola czarna

1

Topola osika

1

Wiąz szypułkowy

3

Wierzba biała

1

 

Razem

348

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

W dniu 15 sierpnia w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie, odbyła się uroczysta Msza Św z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego w 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Po mszy uroczystości przeniosły się na plac mjr. Jana Gryczmana.

W uroczystości udział wzięli: Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, przedstawiciele parlamentu i samorządów lokalnych, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba Kazimierz Kopeć z delegacją, przedstawiciele służb mundurowych, a także lokalna społeczność.

Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł wystąpił z przesłaniem do żołnierzy, w którym podziękował za ich wkład w obronę suwerenności i niepodległości Rzeczpospolitej.

Delegacje uczestników złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Ojców Niepodległości.

15 sierpnia to wielkie święto dla każdego Polaka, a w szczególności dla każdego żołnierza. Święto upamiętniające zwycięstwo Bitwy Warszawskiej. W sierpniu 1920 roku polscy żołnierze pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego pokonali na przedpolach Warszawy Armię Czerwoną i zatrzymali jej ekspansję na Zachód Europy.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Regionalne Święto Płodów Rolnych, Ekologii i Natury w Kamieniu

Regionalne Święto Płodów Rolnych, Ekologii i Natury w Kamieniu

W niedzielę 20.08.2023 r. na stadionie sportowym w Kamieniu odbędzie się Regionalne Święto Płodów Rolnych, Ekologii i Natury.

Jednym z celów wydarzenia jest budowanie pozytywnego wizerunku Lasów Państwowych, które w tym roku zaczynają obchody 100 – lecie istnienia, jak również promocję zdrowej żywności produkowanej przez lokalną społeczność oraz pochodzącą z lasów.

Współpraca ze środowiskiem lokalnym zwiększy świadomość mieszkańców naszego regionu w zakresie pozytywnej roli LP w kształtowaniu szeroko rozumianej gospodarki leśnej, ochrony przyrody i dziedzictwa naturalnego.

W programie przewidziano wiele atrakcji m. in. pokaz wieńców przygotowanych przez poszczególne sołectwa z płodów rolnych oraz degustację produktów wytworzonych z „darów lasu”.

Całość spotkania uświetniona zostanie koncertami i wystąpieniami wokalnymi grup lokalnych. Szczególnie zapraszamy na stoisko Nadleśnictwa Nowa Dęba oraz Nadleśnictwa Kolbuszowa.