Asset Publisher Asset Publisher

Zagrożenia na terenie leśnym

Zagrożenia dla bezpieczeństwa, zdrowia i życia związane z pracą i przebywaniem na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba:

  1. wynikające z trudnych warunków terenowych – rowy, stoki, bagna i inne miejsca niebezpieczne;
  2. związane z ruchem pojazdów;
  3. związane z niekorzystnymi i zmiennymi warunkami atmosferycznymi (m.in. deszcz, śnieg, gołoledź, mgła, upał, mróz i inne)
  4. związane z charakterem prac w tym m.in. z pracą przy ścince i obalaniu drzew, w tym drzew trudnych;
  5. wynikające z uszkodzenia drzewostanów spowodowanego klęskami biotycznymi i abiotycznymi (m.in. okiścią lub huraganowymi wiatrami) oraz wynikającymi
    z tego złomami i wywrotami;
  6. związane z pracą środków transportowych oraz z transportowanym materiałem, w tym z mygłowaniem i załadunkiem drewna;
  7. związane z korzystaniem z dróg komunikacyjnych;
  8. związane z obsługą urządzeń i instalacji elektrycznych oraz z pracą w pobliżu linii i instalacji teleenergetycznych;
  9. związane z pozostawieniem drzew tzw. ekologicznych;
  10. wynikające z awarii lub uszkodzeń urządzeń i maszyn;
  11. związane z pracą w pobliżu dróg i innych szlaków komunikacyjnych;
  12. związane z pracą w pobliżu budynków i innych budowli oraz występujących podczas wykonywania prac remontowo-budowlanych bez wstrzymywania funkcjonowania obiektów;
  13. związane z pracą w pobliżu budynków i innych budowli oraz z wadami konstrukcji budynków i budowli lub ich nagłym uszkodzeniem;
  14. związane z pracą w pobliżu linii i urządzeń teleenergetycznych;
  15. związane z upadkiem przedmiotów z wysokości, np. gałęzi, wierzchołków;
  16. w miejscach składowania i magazynowania, na wejściach i dojściach;
  17. wynikające z pracy na wysokości;
  18. w miejscach oddziaływania czynników szkodliwych i niebezpiecznych;
  19. związane z ekspozycją na szkodliwe czynniki biologiczne (np. kleszcze);
  20. wynikające z prowadzenia prac bez wstrzymywania pracy zakładu pracy;
  21. wynikające z obecności osób postronnych;
  22. ze strony materiałów i przedmiotów niebezpiecznych wniesionych przez osoby przebywające w obiekcie;
  23. pożarowe oraz związane z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
  24. ze strony materiałów wybuchowych i innych przedmiotów niebezpiecznych;
  25. odzwierzęce i inne.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Akcja #sadziMY – w całej Polsce czeka na Was milion drzewek

Akcja #sadziMY – w całej Polsce czeka na Was milion drzewek

Rusza trzecia edycja ogólnopolskiej akcji #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej. W najbliższy czwartek i piątek wszystkie nadleśnictwa i regionalne dyrekcje Lasów Państwowych w Polsce będą miały do rozdania aż milion młodych drzewek.

– Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas – podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie przeprowadzi tegoroczną edycję przedsięwzięcia wspólnie z lubelskim Centrum Spotkania Kultur. W czwartek (30 września) i piątek (1 października), , między 10:00 a 15:00 lub do wyczerpania zapasu przygotowanych drzewek, na placu przed CSK (Plac Teatralny 1, 20-029 Lublin) będziemy rozdawać sadzonki rodzimych gatunków drzew – jawora, lipy, sosny, świerka i modrzewia.

Nadleśnictwo Nowa Dęba przeprowadzi tegoroczną edycję przedsięwzięcia w dniach: czwartek (30 września) i piątek (1 października), od godz. 10:00 do wyczerpania zapasu przygotowanych drzewek, pod siedzibą biura nadleśnictwa (ul. Sikorskiego 2, 39-460 Nowa Dęba), a także 30 września na pl. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu od godz. 10:00 do ostatniej sadzonki. Będziemy rozdawać sadzonki jednego gatunku – jodły pospolitej.

W tych samych godzinach, chętni będą mogli otrzymać sadzonki drzew i dowiedzieć się, w jaki sposób i gdzie najlepiej posadzić poszczególne gatunki również w siedzibach wszystkich nadleśnictw lubelskiej dyrekcji LP. Niektóre z naszych jednostek zorganizują dodatkowo akcję #sadziMY również w centrach miast – Nadleśnictwo Biała Podlaska będzie rozdawało drzewka na Placu Wolności w Białej Podlaskiej, Nadleśnictwo Puławy – na Placu Chopina przed puławskim Urzędem Miasta, Nadleśnictwo Rozwadów – przy Centrum Handlowym VIVO! (ul. Chopina 42) w Stalowej Woli, zaś Nadleśnictwo Zwierzyniec – na Rynku Wielkim w Zamościu.

Pamiętajmy, że niewielkie dziś drzewko wyrośnie na kilkudziesięciometrowy okaz. Takie drzewo to znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności. I powód do spotkania w gronie bliskich i przyjaciół.

Trzecią edycję społecznej akcji #sadziMY oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. 1 października Para Prezydencka weźmie udział w sadzeniu drzew w Nadleśnictwie Piotrków, wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolborskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego zasadzone zostaną sosny, buki i jarzęby.