Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Zakup Lasów

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba informuje, że jest zainteresowany zakupem lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia, położonych w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa.

[zasięg terytorialny prezentowany jest na stronie BDL https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ]

Lasy lub grunty przeznaczone do zalesienia [w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu] mogą być nabyte w szczególności:

1] ich bezpośredniej przyległości do gruntu pozostającego w zarządzie Lasów Państwowych,

2] zniesienia współwłasności lasu, gruntu przeznaczonego do zalesienia lub innego gruntu lub nieruchomości,

3] regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.

Oferowane do sprzedaży grunty powinny:

być własnością lub współwłasnością sprzedającego [w przypadku współwłasności ofertę muszą złożyć wspólnie wszyscy współwłaściciele],

• mieć założoną księgę wieczystą,

• mieć uregulowany stan prawny,

• być nieobciążone na rzecz osób trzecich,

• nie być przedmiotem sporów granicznych,

• w EGiB być sklasyfikowane jako Ls albo RV, RVI, RVIz [w przypadku zapisów w mpzp dot. zalesienia],

• mieć ustalone w terenie granice,

• działka nie może być obciążona hipoteką, roszczeniami oraz ograniczeniami w użytkowaniu [np. służebnością].

Uwaga: Nabycie lasu, gruntu przeznaczonego do zalesienia może nastąpić dopiero po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wyrażonej na pisemny wniosek kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

Z-ca Nadleśniczego Radosław Korzeniewicz [15] 846 74 52 wew. 203 lub dział gospodarki leśnej wew. 210

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach [tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 1356 z późn. zm.]

2. Zarządzenie nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie zasad powiększania zasobów leśnych w wyniku nabywania lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia przez jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

SZÓSTA EDYCJA AKCJI #SADZIMY

SZÓSTA EDYCJA AKCJI #SADZIMY

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY – wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Nadleśnictwo Nowa Dęba przeprowadzi akcję #sadziMY w piątek 12 kwietnia [w godzinach od 9:00 do 15:00] przed siedzibą Nadleśnictwa Nowa Dęba ul. Wł. Sikorskiego 2. Zainteresowane osoby będą mogły otrzymać sadzonki drzew takich gatunków jak: buk, grab, dąb i sosna.

 

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne.
Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

 

- Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związana z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że tylko te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

 

Przypomnijmy – Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 roku posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

 

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę
i zasadzić ją na własnym gruncie.
W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

 

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając je płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.