Asset Publisher Asset Publisher

Odnowienia, zalesienia, poprawki

Wbrew obiegowym opiniom lasów w Polsce przybywa, a dzieje się to dzięki pracy, wiedzy i doświadczeniu leśników. Odnowienia, zalesienia, poprawki – to istotne elementy gospodarki leśnej. Ich celem jest inicjowanie i kształtowanie młodego pokolenia lasu. Na czym dokładnie polegają te procesy?

Odnowienia powstają na terenach leśnych po usunięciu (lub systematycznie w trakcie usuwania) dojrzałych drzewostanów. Tak więc wszelkie powierzchnie na których został usunięty drzewostan, (w ramach planowych cięć, czy też klęsk tj. pożary, wichury) muszą być odnowione. Zgodnie z ustawą o lasach na ponowne wprowadzenie lasu w miejsce, gdzie go usunięto (odnowienie lasu) leśnicy mają 5 lat. Przy sprzyjających warunkach odnowienie lasu może nastąpić naturalnie, poprzez obsiew nasion z dojrzałych drzew otaczających odnawianą powierzchnię lub odrośli z pni usuniętych drzew, (odrośla spotykamy np. u olsz i wierzb). Najczęściej jednak odnawiamy las w sposób sztuczny, poprzez wysiew nasion lub sadzenie. Odnowieniu lasu towarzyszą czynności uprawy gleby i poprawy warunków glebowo-siedliskowych a następnie pielęgnacji drzewostanu i siedliska. Ważnym elementem odnowienia jest wiedza leśników, którzy dopasowują składy gatunkowe drzewostanów i rębnie (rębnia – działanie mające na celu uzyskać nowy drzewostan poprzez jego wycięcie po uzyskaniu dojrzałości) do istniejących warunków przyrodniczych.

Z kolei zalesienia polegają na wprowadzeniu roślinności leśnej na tereny nieleśne (np. nieprzydatne do użytkowania rolniczego). Wymienione zadania wykonywane są najczęściej poprzez sadzenie drzew gatunków leśnych.

Prace związane z odnowieniem, zalesieniem i poprawkami każdego roku realizuje Nadleśnictwo Nowa Dęba. Tylko w 2022 roku odnowiło aż 205,27 ha, z czego 41,41 ha to odnowienia naturalne, powstające samorzutnie lub inicjowane, będące naturalnym procesem zmiany pokoleń lasu z zachowaniem całego bogactwa genetycznego. Poprawki objęły teren 11,73 ha. Wysadzono -1284,48 tszt sadzonek: (w tym m.in. sosna-854,40 tszt, Dąb-188,28 tszt (w tym dąb kontenerowy z N-ctwa Gościeradów – 78,54 tszt), Brzoza-120,70 tszt, Świerk-81,23 tszt, Ol-16,88 tszt).

Nie martwmy się więc, kiedy w lesie spotkamy ludzi ścinających dojrzałe stare drzewa, na ich miejscu już wkrótce pojawi się nowy las. A pozyskane w ten sposób drewno zostanie racjonalne wykorzystane na potrzeby każdego z nas.