Asset Publisher Asset Publisher

Monitoring gospodarki leśnej

Zgodnie z dokumentem Forest Stewardship Council „Zasady, Kryteria i Wskaźniki Dobrej Gospodarki Leśnej w Polsce”:

8.2.1 Zarządzający lasami o dużej i średniej powierzchni posiadają wdrożony plan monitoringu, który pozwala na obserwowanie zmian:

 a) tempa przyrostu, odnowienia, składu gatunkowego i struktury wiekowej zasobów leśnych,

 b) gospodarczego pozyskania niedrzewnych produktów leśnych, takich jak nasiona, sadzonki, zwierzyna łowna, stroisz i choinki,

 c) zmian środowiskowych, wpływających na florę, faunę, glebę, zasoby wodne (erozja, gradacje szkodników, gatunki inwazyjne, miejsca gniazdowania zagrożonych gatunków ptaków),

 d) społeczno-gospodarczych aspektów (koszty gospodarki leśnej, ilości wszystkich pozyskiwanych produktów, zmiany relacji i warunków społecznych i pracowniczych),

 e) zidentyfikowanych obszarów leśnych o szczególnych walorach ochronnych.

8.5.1 Zarządzający lasami o dużych powierzchniach: publikuje się ogólnie dostępne podsumowanie wyników monitoringu (np. w internecie) uwzględniającego wskaźniki opisane w kryterium 8.2.1.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pryszczyca - Informacje

Pryszczyca - Informacje

INFORMACJA GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII DLA POSIADACZY BYDŁA, OWIEC, KÓZ, ŚWIŃ ORAZ INNYCH ZWIERZĄT PARZYSTOKOPYTNYCH NA TEMAT PRYSZCZYCY

W zawiązku z realnym zagrożeniem dla wolnożyjących zwierząt parzystokopytnych ze strony wirusa powodującego pryszczycę, proszę o wzmożoną obserwację terenów pozostających w zarządzie PGL LP, w szczególności obszarów leśnych, pod kątem stwierdzenia upadków jeleni, danieli, saren, łosi i dzików.
O każdym upadku, który może być skutkiem tej choroby, należy niezwłocznie powiadomić służby weterynaryjne oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W przypadku wystąpienia choroby polecam natychmiastowe nawiązanie współpracy z powiatowym lekarzem weterynarii i stosowanie się do wydawanych przez niego zaleceń.
Do objawów u zwierząt – nosicieli wirusa na etapie zaawansowania choroby, które powinny wzbudzić wzmożoną uwagę należą: apatia, osowiałość, obfite ślinienie i kulawizna. U zwierząt padłych charakterystyczne będą owrzodzenia na wargach, języku, dziąsłach, pęcherze na racicach, a także deformacja racic.
Po ujawnieniu zwierząt padłych nie należy podejmować żadnych działań bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Pryszczyca u ludzi nie jest śmiertelna i zwykle przebiega łagodnie, ale zakażenie wirusem jest możliwe. Z uwagi na to, należy zachować daleko idącą ostrożność podczas samego stwierdzenia upadku zwierzęcia, jak również oględzin pod kątem występowania ww. objawów choroby.