Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pryszczyca - Informacje

Pryszczyca - Informacje

INFORMACJA GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII DLA POSIADACZY BYDŁA, OWIEC, KÓZ, ŚWIŃ ORAZ INNYCH ZWIERZĄT PARZYSTOKOPYTNYCH NA TEMAT PRYSZCZYCY

W zawiązku z realnym zagrożeniem dla wolnożyjących zwierząt parzystokopytnych ze strony wirusa powodującego pryszczycę, proszę o wzmożoną obserwację terenów pozostających w zarządzie PGL LP, w szczególności obszarów leśnych, pod kątem stwierdzenia upadków jeleni, danieli, saren, łosi i dzików.
O każdym upadku, który może być skutkiem tej choroby, należy niezwłocznie powiadomić służby weterynaryjne oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W przypadku wystąpienia choroby polecam natychmiastowe nawiązanie współpracy z powiatowym lekarzem weterynarii i stosowanie się do wydawanych przez niego zaleceń.
Do objawów u zwierząt – nosicieli wirusa na etapie zaawansowania choroby, które powinny wzbudzić wzmożoną uwagę należą: apatia, osowiałość, obfite ślinienie i kulawizna. U zwierząt padłych charakterystyczne będą owrzodzenia na wargach, języku, dziąsłach, pęcherze na racicach, a także deformacja racic.
Po ujawnieniu zwierząt padłych nie należy podejmować żadnych działań bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Pryszczyca u ludzi nie jest śmiertelna i zwykle przebiega łagodnie, ale zakażenie wirusem jest możliwe. Z uwagi na to, należy zachować daleko idącą ostrożność podczas samego stwierdzenia upadku zwierzęcia, jak również oględzin pod kątem występowania ww. objawów choroby.