Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

W Polsce znajduje się ponad 1 500 rezerwatów przyrody, podzielonych na 9 rodzajów rezerwatów, z czego ponad połowę stanowią rezerwaty leśne.

Na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba, zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie z dnia 2 kwietnia 2024 r. w sprawie rezerwatu przyrody „Dolina Smarkatej”, powołany został krajobrazowy rezerwat przyrody.

Rezerwat „Dolina Smarkatej” zajmuje obszar 55,94 ha, z czego 35,78 ha na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba.

Otulina rezerwatu zajmuje obszar 155,11 ha, z czego 50,77 ha na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba.

Podstawowym celem ochrony jest zachowanie naturalnych procesów przyrodniczych, zarówno przyrody ożywionej, jak i nieożywionej. Szczególnym walorem tego obszaru są mało zaburzone procesy fluwialne, torfotwórcze oraz naturalna dynamika zbiorowisk leśnych. Ochrona rezerwatowa zapewni trwałość mokradeł (ekosystemy wód słodkich to najbardziej zagrożone siedliska w skali globalnej) oraz wysokiej różnorodności biologicznej. Dodatkowo ochrona populacji raka szlachetnego.

Rezerwat przyrody jest formą ochrony pozwalającą na ochronę bierną (ścisłą), a więc zachowanie dzikiego charakteru doliny rzeki Smarkatej. W kontekście zmiany klimatu, powstanie rezerwatu może przyczynić się zarówno do poprawy warunków hydrologicznych, jak i zmniejszyć problemy związane z gospodarowaniem drzewostanami w trudnych warunkach terenowych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Obchody Dnia Leśńika

Obchody Dnia Leśńika

Obchody Dnia Leśnika oraz 100-lecia istnienia Lasów Państwowych.

W niedzielę, 14 lipca 2024 roku, w Kościele Parafialnym pw. św. Jana Gwalberta i św. Tekli w Stanach [gm. Bojanów], odbyła się odpustowa Msza Święta, połączona z obchodami Dnia Leśnika oraz uczczeniem 100-lecia istnienia Lasów Państwowych.

Dzień Leśnika jest świętem dedykowanym pracownikom leśnictwa, obchodzonym 12 lipca, w dniu wspomnienia świętego Jana Gwalberta w Kościele katolickim. Święty Jan Gwalbert, żyjący na przełomie X i XI wieku w Toskanii, był włoskim szlachcicem, który po dramatycznym doświadczeniu wybaczenia mordercy swojego brata, postanowił poświęcić swoje życie Bogu. Wkrótce potem założył wspólnotę monastyczną znaną jako walombrozjanie, której członkowie prowadzili surowe życie, poświęcone pracy i modlitwie, opiekując się lasami otaczającymi ich klasztor.

W 1951 roku papież Pius XII ogłosił Jana Gwalberta oficjalnym patronem leśników, strażników leśnych i wszystkich związanych z lasem. Charakterystycznymi atrybutami tego patrona są krzyż, który często trzyma w dłoni, oraz sadzonka drzewa liściastego.

W uroczystościach udział wzięli leśnicy z terenu Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Lublinie, myśliwi, parafianie i okoliczni mieszkańcy.