Wydawca treści
Charakterystyka Kompleksów Leśnych
Większość drzewostanów nadleśnictwa stanowią drzewostany z dominującą sosną.
Największe powierzchnie w lasach nadleśnictwa zajmują siedliska borów i lasów mieszanych —68 %. Obecnie w większości pokrywają je sztucznie wprowadzone sośniny, czasem z domieszką gatunków liściastych, sporadycznie fragmenty wielogatunkowe zbliżone do wzorców naturalnych.
Model naturalny, do którego dążą leśnicy przebudowując te sośniny, to:
- na siedliskach borów mieszanych: drzewostan główny składający się z sosny, z udziałem modrzewia i jodły, a na stanowiskach wilgotnych także świerka, z dolnym piętrem dębowo-bukowym i ewentualnie jodłą oraz świerkiem.
- na siedliskach lasów mieszanych drzewostan główny powinny tworzyć wszystkie wymienione gatunki, a więc: sosna, dąb, buk, modrzew, jodła, świerki i inne, z dolnym piętrem liściastym, ewentualnie z jodłą i świerkiem.
Dominującymi siedliskami są siedliska borowe, które stanowią 70,4% i lasowe 29,6 .
Lasy ochronne - wyróżniono zgodnie z Zarządzeniem Nr 92 MOŚ ZN i L z dnia 25 listopada 1993 roku.
Ogólna powierzchnia lasów ochronnych w Nadleśnictwie Nowa Dęba, wynosi 15 848 ,76 ha, co stanowi 72,2 % powierzchni leśnej.
Głównymi kategoriami ochronności są: lasy wodochronne, o szczególnym znaczeniu dla obronności, i w granicach administracyjnych miast.
Bory i lasy mieszane zaliczamy do lasów o wysokiej produktywności drewna i bogatej biocenozie. W ich runie, które przetrwało w stanie znacznie lepszym niż drzewostany, liczna jest grupa roślin typowo leśnych, przystosowanych do życia w umiarkowanym ocienieniu. Im bogatsza jest flora, tym liczniejszy i bardziej urozmaicony jest zasiedlający ją świat zwierząt.
W Nadleśnictwie Nowa Dęba drzewostany ponad 100 letnie zajmują powierzchnię ok. 1,5 tys. ha.
Wśród obszarów podmokłych nadleśnictwa szczególną różnorodnością fitocenoz leśnych, krzewiastych i otwartych wyróżnia się uroczysko „Ameryka" o powierzchni 200 ha. Obszar ten, podobnie jak większość terenów podmokłych w nadleśnictwie, na przełomie XIX i XX wieku został zmeliorowany i częściowo zamieniony w łąki kośne. Obecnie, już od dziesięcioleci, obiekt zwrócony jest przyrodzie, i na drodze naturalnej sukcesji i wtórnego zabagnienia odbywa się odbudowa pierwotnych zbiorowisk roślinnych. W procesie tym istotną rolę odgrywają, reintrodukowane w ubiegłej dekadzie, bobry, które poprzegradzały tamami zamulające się rowy, powodując rozległe wylewy, co z kolei doprowadziło do zamierania sporych połaci olsów i zapustów brzozowych.
Do najlepiej zachowanych ekosystemów Puszczy Sandomierskiej należą lasy mieszane bagienne oraz olsy. Grząski teren, którego nie udało się osuszyć, uchronił duże połacie bagiennych fitocenoz o charakterze naturalnym, będące obecnie ostojami dzikiej przyrody. Lasy bagienne charakteryzują się wysoką żyznością i stałą wilgotnością, co przy charakterystycznej ich świetlistości pozwala na bujny rozwój runa, tworzącego trudny do przebycia gąszcz roślin. W bagiennych ostojach oprócz bogactwa florystycznego kryje się wiele płochliwych i rzadkich gatunków zwierząt, często prawnie chronionych, a także liczna zwierzyna łowna.
Najnowsze aktualności
Obchody Dnia Leśńika
Obchody Dnia Leśńika
Obchody Dnia Leśnika oraz 100-lecia istnienia Lasów Państwowych.
W niedzielę, 14 lipca 2024 roku, w Kościele Parafialnym pw. św. Jana Gwalberta i św. Tekli w Stanach [gm. Bojanów], odbyła się odpustowa Msza Święta, połączona z obchodami Dnia Leśnika oraz uczczeniem 100-lecia istnienia Lasów Państwowych.
Dzień Leśnika jest świętem dedykowanym pracownikom leśnictwa, obchodzonym 12 lipca, w dniu wspomnienia świętego Jana Gwalberta w Kościele katolickim. Święty Jan Gwalbert, żyjący na przełomie X i XI wieku w Toskanii, był włoskim szlachcicem, który po dramatycznym doświadczeniu wybaczenia mordercy swojego brata, postanowił poświęcić swoje życie Bogu. Wkrótce potem założył wspólnotę monastyczną znaną jako walombrozjanie, której członkowie prowadzili surowe życie, poświęcone pracy i modlitwie, opiekując się lasami otaczającymi ich klasztor.
W 1951 roku papież Pius XII ogłosił Jana Gwalberta oficjalnym patronem leśników, strażników leśnych i wszystkich związanych z lasem. Charakterystycznymi atrybutami tego patrona są krzyż, który często trzyma w dłoni, oraz sadzonka drzewa liściastego.
W uroczystościach udział wzięli leśnicy z terenu Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Lublinie, myśliwi, parafianie i okoliczni mieszkańcy.