Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad Lasami Niepaństwowymi

Nadleśnictwo Nowa Dęba prowadzi nadzór w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa i stanowiących własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym na pow. 3 348,50 ha. W zasięgu Nadleśnictwa Nowa Dęba znajdują się 3 starostwa, Kolbuszowa, Tarnobrzeg, Stalowa Wola. Na podstawie zawartych porozumień Starostwo Tarnobrzeg, Prezydent Miasta Tarnobrzeg, Zakłady Metalowe Dezamet i PGKiM w Nowej Dębie, zostało powierzone prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych pracownikom Nadleśnictwa Nowa Dęba.

Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.
Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.
Osobą odpowiedzialną za Lasy Niepaństwowe jest Pan Dariusz Światek tel. 692 454 295.
Dodatkowe informacje można uzyskać w biurze Nadleśnictwa Nowa Dęba u pani Agnieszki Korzeniewicz tel. (15) 846 74 52 wew. 210.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Łączą nas Drzewa”

„Łączą nas Drzewa”

Fotorelacja z akcji „Łączą nas Drzewa”,

W dniu 05.06.2021 r. w ramach ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas Drzewa”, zainicjowanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a której organizatorem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Nadleśnictwo Nowa Dęba przeprowadziło bezpłatne przekazanie sadzonek  jawora,  jodły i świerka  mieszkańcom Nowej Dęby i okolic. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W sumie rozdano 370 sztuk drzewek, które posadzone w przydomowych ogródkach staną się częścią miejscowego krajobrazu. Celem akcji było uświadomienie, że drzewa są jednym z kluczowych elementów w życiu człowieka:

- oczyszczają powietrze, wody i glebę,

- kształtują charakter lokalnego krajobrazu,

- wpływają na podniesienie plonów rolnych przez przeciwdziałanie erozji wodnej i wietrznej,

- stoją na straży bioróżnorodności przez kształtowanie siedlisk  roślinnych i dając schronienie zwierzętom,

- są producentem drewna, które jest nieodzowne w życiu codziennym człowieka i jest produktem ekologicznym w pełni biodegradowalnym oraz odnawialnym,

- jako zbiorowisko leśne dają możliwość relaksu i odpoczynku.

Stoisko nadleśnictwa było chętnie odwiedzane zarówno przez osoby starsze jak i dzieci. Pracownicy nadleśnictwa dzielili się wiedzą na temat ochrony przyrody oraz zrównoważonej gospodarki leśnej. Dla dzieci przygotowano ciekawe quizy w tym „koło fortuny”. Trafne odpowiedzi nagradzane były niespodziankami w formie gadżetów, do wyrobu których wykorzystane zostało drewno.

Wspomniana akcja została  przeprowadzona na stadionie SOSiR w Nowej Dębie i połączona z II Etapem Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking 2021, którego to Nadleśnictwo Nowa Dęba było współorganizatorem wraz z ze Stowarzyszeniem Kultury Sportowej – Aktywne Podkarpacie i Samorządowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie. Trasa II etapu liczyła 5 km i przebiegała leśnymi ostępami Nadleśnictwa. Ogólnie w zawodach wzięło udział 145 zawodników w tym startujących w Pucharze Polski w Nordic Walking. Turniej stał na bardzo dobrym poziomie o czym świadczą uzyskane czasy zwyciężców. Najlepszy wynik wśród mężczyzn uzyskał Pan Karol Stiller (KABEX Podkowa Janów) – 28,53 min, natomiast wśród kobiet najlepszy czas uzyskała Pani Erwina Wilusz (VINBERG Polska – PTG Sokół Rymanów) – 31,46 min. Zawodnicy na mecie podkreślali bardzo dobrą organizację imprezy i przygotowanie trasy.

Podkarpacki Puchar Nordic Walking został zainaugurowany w 2020 roku i wtedy odbyła się pierwsza pięcioetapowa edycja.

W tym roku przewidziano 6 etapów Pucharu: Inauguracja - 15 maja Kolbuszowa,

 5 czerwca Nowa Dęba, 3 lipca Horyniec Zdrój, 4 września Jarosław,

Finał - 2 października Handzlówka

Celem cyklu jest oprócz aspektu sportowego, popularyzacja aktywności oraz pokazanie wszelkich walorów Podkarpacia - historii, kultury, turystyki, przyrody.

https://www.youtube.com/watch?v=IB93y8ltcas