Wydawca treści Wydawca treści

Sieć obszarów Natura 2000

Sieć Natura 2000 jest instrumentem optymalizacji działań na rzecz ochrony i zachowania dziedzictwa przyrodniczego krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Sieć Natura 2000 jest wypełnieniem zobowiązań UE wynikających z Konwencji o różnorodności biologicznej (Konwencja z Rio de Janeiro, 1992). Jej celem jest zachowanie zarówno zagrożonych wyginięciem siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt w skali Europy, a także typowych, wciąż jeszcze powszechnie występujących siedlisk przyrodniczych, charakterystycznych dla regionów biogeograficznych.
Podstawę prawną sieci stanowią dwa akty prawne: tzw. Dyrektywa Ptasia o ochronie dzikich ptaków oraz Dyrektywa Siedliskowa w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.
Na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba wyznaczony został Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 o powierzchni 22 447 ha, na podstawie tzw. Dyrektywy Ptasiej: Kod obszaru: Puszcza Sandomierska PLB180005.

28 stycznia 2014 r. Rada Ministrów zaakceptowała uzupełnienie sieci Natura 2000 o 4 nowe obszary siedliskowe oraz jedno powiększenie obszaru już istniejącego. Na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba został utworzony nowy obszar na podstawie Enklawy Puszczy Sandomierskiej PLH180055.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Wspólne inwestycje drogowe

Wspólne inwestycje drogowe

Wspólna inwestycja Lasów Państwowych i Gminy Bojanów

Dnia 11 kwietnia 2022 roku w miejscowości Bojanów na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba miało miejsce przekazanie czeku na kwotę 205 680 tysięcy złotych, która pozwoli zrealizować wspólną inwestycję przez Lasy Państwowe i Gminę Bojanów polegającą na przebudowie drogi gminnej Bojanów – Pietropole. Czek na kwotę 205 680 tysięcy złotych został przekazany przez Pana Marcina Warchoła Posła na Sejm RP tej ziemi Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pieniądze na ten cel pochodzą ze środków Funduszu Leśnego. Przebudowa drogi będzie służyć okolicznym mieszkańcom jak również Lasom Państwowym do prowadzenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. Jest to kolejny i z pewnością nie ostatni dowód dobrej współpracy pomiędzy Lasami Państwowymi, a władzami samorządowymi.