Wydawca treści Wydawca treści

Edukacja leśna w Nadleśnictwie Nowa Dęba.

Nadleśnictwo Nowa Dęba zaprasza wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą edukacją leśną do współpracy. Zapewniamy z naszej strony wszechstronną pomoc merytoryczną i praktyczną.

Prowadzimy edukacyjne zajęcia terenowe i kameralne dla dzieci i młodzieży szkolnej na terenie ścieżek edukacyjnych:

- Edukacyjna ścieżka "Zielony Szlak" w Uroczysku Zwierzyniec

- Edukacyjna ścieżka "Berówka" w Budzie Stalowskiej

- Edukacyjna ścieżka Towarzystwa Przyjaciół Huty Komorowskiej i Nadleśnictwa Nowa Dęba w leśnictwie Buda Tuszowska

- Edukacyjna ścieżka "Rozalin" w Rozalinie

Zachęcamy do skorzystania ze specjalnie przygotowanej infrastruktury na edukacyjnych ścieżkach, parkingach leśnych oraz placach zabaw dla najmłodszych na leśnych polanach.

Prosimy o zgłaszanie zorganizowanych grup w celu spotkania z leśnikiem do Pana Aleksandra Hołodniaka tel. 15 846 74 52 wew. 210, kom.: 666 045 746

Celem edukacji prowadzonej przez Nadleśnictwo Nowa Dęba jest kształtowanie w społeczeństwie świadomości ekologicznej dotyczącej lasów i prowadzonej w nich wielofunkcyjnej i trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, a także promowanie nawyków i zachowań proekologicznych. Edukację prowadzimy poprzez wielostronną współpracę z organizacjami ochrony przyrody, stowarzyszeniami ekologicznymi, a także miejscowymi szkołami podstawowymi, gimnazjami, szkołami ponadpodstawowymi i lokalnymi samorządami.

W kształtowaniu świadomości ekologicznej społeczeństwa w stosunku do lasu i gospodarki leśnej prowadzonej przez Nadleśnictwo Nowa Dęba szczególny nacisk kładziemy na:

  • promowanie idei trwałego i zrównoważonego użytkowania lasów,
  • doskonalenia ochrony i korzystania z różnorodnych zasobów,
  • kształtowanie nawyków przestrzegania norm i zakazów w stosunku do ekosystemów leśnych,
  • wpajanie zasad kulturalnego zachowania się w lesie oraz poczucia odpowiedzialności za ochronę leśnej różnorodności biologicznej,
  • ukazywanie społecznych korzyści z utrzymania ogólnonarodowego charakteru własności lasów i traktowania ich jako dobra społecznego,
  • wdrażanie umiejętności interdyscyplinarnego myślenia i dostrzegania zależności pomiędzy stanem lasów a jakością zdrowia i warunkami życia społeczeństwa,
  • kształtowanie wartości etycznych w bezpośrednim kontakcie z przyrodą,
  • promowanie kultury i historii związanej z leśnictwem.

Pracownicy nadleśnictwa prowadzący edukację ekologiczną opierają się na wiedzy wynikającej praktycznie i bezpośrednio z zakresu zawodu leśnika, dotyczącej zarówno ekologii, zagrożeń i znaczenia lasu, jak i zasad planowej gospodarki leśnej umożliwiającej racjonalne korzystanie z zasobów leśnych. Przekazują nie tylko "suchą" wiedzę poznawczą ale odwołują się, zwłaszcza na zajęciach terenowych do wszystkich zmysłów, a także do emocji i wyobraźni pokazując także ulotne piękno naszych, polskich lasów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sadzimy nowe pokolenie lasu.

Sadzimy nowe pokolenie lasu.

Od kilku tygodni w lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Nowa Dęba trwa akcja sadzenia nowego pokolenia lasu. Poprzedzają ją żmudne przygotowania polegające na prawidłowym  doborze składu gatunkowego odnawianych powierzchni oraz zaplanowaniu i wyprodukowaniu na szkółce leśnej odpowiedniej ilości sadzonek. Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że dobór gatunków do sadzenia musi być bardzo precyzyjny. W tym celu leśniczy już rok wcześniej przeprowadza lustrację powierzchni przeznaczonej do odnowień i sporządza szkic, na którym zaznacza miejsca optymalne dla rozwoju i wzrostu poszczególnych gatunków lasotwórczych oraz biocenotycznych. Poszczególne gatunki drzew i krzewów posiadają do prawidłowego rozwoju odpowiednie wymagania pod względem żyzności i wilgotności gleby oraz ilości światła. Las to nie tylko drzewa ale cały ekosystem, w którym poszczególne gatunki roślin i zwierząt są od siebie uzależnione i na siebie oddziałują. Las rośnie powoli, wiedzy o jego rozwoju i zachodzących w nim procesach nie da się zdobyć w krótkim czasie. Na obecną wiedzę pracowały pokolenia leśników, dla których las to nie tylko obowiązki służbowe ale przede wszystkim pasja. Obecne drzewostany jednogatunkowe zmieniane są w wielogatunkowe mogące sprostać zmianom klimatycznym. Powstała w ten sposób różnorodność biologiczna przyszłych drzewostanów będzie skutkować ich zwiększoną odpornością na mogące wystąpić niekorzystne działania środowiska, w którym będą wzrastać. W roku bieżącym Nadleśnictwo Nowa Dęba planuje wysadzić łącznie 1 163 000 sztuk sadzonek drzew, z czego 792 000 sztuk sadzonek gatunków iglastych takich jak sosna, jodła, świerk, modrzew i 371000 sztuk sadzonek gatunków liściastych tj. dąb szypułkowy i bezszypułkowy, buk, jawor, klon, olcha, brzoza oraz miododajna lipa. Szkółka leśna Nadleśnictwa Nowa Dęba produkuje sadzonki gatunków lasotwórczych również na sprzedaż do nasadzeń prywatnych. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że niektóre gatunki takie jak grab, buk, lipa, świerk są bardzo plastyczne i mogą spełniać rolę żywopłotów. W bieżącym roku nasze nadleśnictwo dla klientów zewnętrznych sprzedało już 50 000 sztuk sadzonek drzew. Oczywiście serdecznie zapraszamy kolejnych klientów na zakupy po wcześniejszym kontakcie z leśniczym szkółkarzem pod numerem telefonu 606 237 886. Tegoroczna wilgotna wiosna i stosunkowo niskie temperatury sprzyjają przyjęciu się wysadzanych sadzonek, które w przyszłości będą stanowić drzewostany w sąsiedztwie naszej miejscowości.