Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

„Łączą nas Drzewa”

„Łączą nas Drzewa”

Fotorelacja z akcji „Łączą nas Drzewa”,

W dniu 05.06.2021 r. w ramach ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas Drzewa”, zainicjowanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a której organizatorem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Nadleśnictwo Nowa Dęba przeprowadziło bezpłatne przekazanie sadzonek  jawora,  jodły i świerka  mieszkańcom Nowej Dęby i okolic. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W sumie rozdano 370 sztuk drzewek, które posadzone w przydomowych ogródkach staną się częścią miejscowego krajobrazu. Celem akcji było uświadomienie, że drzewa są jednym z kluczowych elementów w życiu człowieka:

- oczyszczają powietrze, wody i glebę,

- kształtują charakter lokalnego krajobrazu,

- wpływają na podniesienie plonów rolnych przez przeciwdziałanie erozji wodnej i wietrznej,

- stoją na straży bioróżnorodności przez kształtowanie siedlisk  roślinnych i dając schronienie zwierzętom,

- są producentem drewna, które jest nieodzowne w życiu codziennym człowieka i jest produktem ekologicznym w pełni biodegradowalnym oraz odnawialnym,

- jako zbiorowisko leśne dają możliwość relaksu i odpoczynku.

Stoisko nadleśnictwa było chętnie odwiedzane zarówno przez osoby starsze jak i dzieci. Pracownicy nadleśnictwa dzielili się wiedzą na temat ochrony przyrody oraz zrównoważonej gospodarki leśnej. Dla dzieci przygotowano ciekawe quizy w tym „koło fortuny”. Trafne odpowiedzi nagradzane były niespodziankami w formie gadżetów, do wyrobu których wykorzystane zostało drewno.

Wspomniana akcja została  przeprowadzona na stadionie SOSiR w Nowej Dębie i połączona z II Etapem Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking 2021, którego to Nadleśnictwo Nowa Dęba było współorganizatorem wraz z ze Stowarzyszeniem Kultury Sportowej – Aktywne Podkarpacie i Samorządowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie. Trasa II etapu liczyła 5 km i przebiegała leśnymi ostępami Nadleśnictwa. Ogólnie w zawodach wzięło udział 145 zawodników w tym startujących w Pucharze Polski w Nordic Walking. Turniej stał na bardzo dobrym poziomie o czym świadczą uzyskane czasy zwyciężców. Najlepszy wynik wśród mężczyzn uzyskał Pan Karol Stiller (KABEX Podkowa Janów) – 28,53 min, natomiast wśród kobiet najlepszy czas uzyskała Pani Erwina Wilusz (VINBERG Polska – PTG Sokół Rymanów) – 31,46 min. Zawodnicy na mecie podkreślali bardzo dobrą organizację imprezy i przygotowanie trasy.

Podkarpacki Puchar Nordic Walking został zainaugurowany w 2020 roku i wtedy odbyła się pierwsza pięcioetapowa edycja.

W tym roku przewidziano 6 etapów Pucharu: Inauguracja - 15 maja Kolbuszowa,

 5 czerwca Nowa Dęba, 3 lipca Horyniec Zdrój, 4 września Jarosław,

Finał - 2 października Handzlówka

Celem cyklu jest oprócz aspektu sportowego, popularyzacja aktywności oraz pokazanie wszelkich walorów Podkarpacia - historii, kultury, turystyki, przyrody.

https://www.youtube.com/watch?v=IB93y8ltcas