Wydawca treści
Rezerwaty przyrody
Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
W Polsce znajduje się ponad 1 500 rezerwatów przyrody, podzielonych na 9 rodzajów rezerwatów, z czego ponad połowę stanowią rezerwaty leśne.
Na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba, zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie z dnia 2 kwietnia 2024 r. w sprawie rezerwatu przyrody „Dolina Smarkatej”, powołany został krajobrazowy rezerwat przyrody.
Rezerwat „Dolina Smarkatej” zajmuje obszar 55,94 ha, z czego 35,78 ha na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba.
Otulina rezerwatu zajmuje obszar 155,11 ha, z czego 50,77 ha na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba.
Podstawowym celem ochrony jest zachowanie naturalnych procesów przyrodniczych, zarówno przyrody ożywionej, jak i nieożywionej. Szczególnym walorem tego obszaru są mało zaburzone procesy fluwialne, torfotwórcze oraz naturalna dynamika zbiorowisk leśnych. Ochrona rezerwatowa zapewni trwałość mokradeł (ekosystemy wód słodkich to najbardziej zagrożone siedliska w skali globalnej) oraz wysokiej różnorodności biologicznej. Dodatkowo ochrona populacji raka szlachetnego.
Rezerwat przyrody jest formą ochrony pozwalającą na ochronę bierną (ścisłą), a więc zachowanie dzikiego charakteru doliny rzeki Smarkatej. W kontekście zmiany klimatu, powstanie rezerwatu może przyczynić się zarówno do poprawy warunków hydrologicznych, jak i zmniejszyć problemy związane z gospodarowaniem drzewostanami w trudnych warunkach terenowych.
Najnowsze aktualności
Mistrzostwa Tarnobrzega w Nordic Walking
Mistrzostwa Tarnobrzega w Nordic Walking
W dniu 8 sierpnia 2020 roku na terenie kompleksu leśnego "Zwierzyniec" odbyły się Mistrzostwa Tarnobrzega w Nordic Walking
W dniu 08.08.2020 r. na terenie kompleksu leśnego „Zwierzyniec” administrowanego przez Nadleśnictwo Nowa Dęba odbyły się Mistrzostwa Tarnobrzega Nordic Walking 2020. Organizatorem imprezy byli: Stowarzyszenie Plus i Aktywne Podkarpacie. Patronat Honorowy objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Tarnobrzega, Europoseł Elżbieta Łukacijewska. Patronat medialny sprawowali: Home-TVL Telewizja Lokalna Tarnobrzeg, Radio Leliwa, Tygodnik Nadwiślański, TVP3 Rzeszów, Echo dnia, NadWisłą24.pl, Polskie Radio Rzeszów.
Trasa zawodów licząca 6 km wiodła urokliwymi ścieżkami kompleksu leśnego z dala od szumu miejskiego. Na starcie stanęło 100 uczestników. Mimo męczącego upału zawodnicy zameldowali się na mecie w komplecie. Każdy uczestnik otrzymał też pamiątkowy medal. Wszyscy podkreślali dobre przygotowanie trasy i chęć wzięcia udziału w tego typu imprezie za rok. Zawody stały się okazją do promocji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, a zarazem Nadleśnictwa Nowa Dęba. Uczestnicy imprezy mogli na stoisku Nadleśnictwa zaopatrzyć się w broszurki podkreślające wielofunkcyjność lasów Skarbu Państwa, zapoznać się z pracą leśników. Część uczestników chętnie korzystała z „Koła fortuny”, w ramach którego można było wygrać pamiątkowe gadżety. Całość imprezy zakończyła się wręczeniem pucharów dla zwycięzców zawodów.
Nordic Walking może uprawiać każdy bez względu na wiek i płeć oraz poziom sprawności fizycznej. Wykorzystywany jest również w rehabilitacji niektórych schorzeń, gdyż podczas chodu angażowanych jest prawie 90% mięśni. Ścieżki leśne są doskonałym miejscem do aktywnego spędzenia czasu wolnego w otoczeniu przyrody. Przy ścieżkach dydaktycznych, które znajdują się w leśnictwach: Berówka, Rozalin, Stale, Buda Tuszowska znajdują się ławki, na których można odpocząć aby następnie udać się w dalszą drogę. Serdecznie zapraszamy do lasów Nadleśnictwa Nowa Dęba i do wzięcia udziału w zawodach za rok.