Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzatanie Świata 2021

Sprzatanie Świata 2021

Kompleks Leśny Zwierzyniec po raz kolejny stał się miejscem gdzie młodzież szkolna pod czujnym okiem oraz z pomocą miejscowych leśników zadbała o podmiejski las.
Akcja „Sprzątania Świata 2021” odbyła się w ramach trwającej od ponad 20 lat współpracy ZS nr 1 w Tarnobrzegu oraz Nadleśnictwa Nowa Dęba. W tej szlachetnej akcji udział wzięli uczniowie z klas III TIa oraz II TF wraz z wychowawczyniami p. J.
Smyrak–Adamczyk i p. M. Czernik. Piątkowe zmagania zostały poprzedzone instruktażem i zapoznaniem z zasadami BHP oraz Leśnym SAVOIR VIVRE.
Podzieleni na kilka mniejszych grup, uczniowie wraz z opiekunami zostali zaopatrzeni w rękawice ochronne oraz worki na śmieci. Po kilkugodzinnych zmaganiach, zbierając śmieci pozostawione przy drodze, a także te ukryte w głębi lasu, udało się zebrać odpady wszelkiej maści, od pojemników po olejach poprzez drobne AGD, na oponach kończąc. Na zakończenie akcji wszyscy uczestnicy poddali się dezynfekcji rąk oraz zjedli ciepłe kiełbaski usmażone nad ogniskiem.