Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego
W dniu 15 sierpnia w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie, odbyła się uroczysta Msza Św z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego w 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Po mszy uroczystości przeniosły się na plac mjr. Jana Gryczmana.
W uroczystości udział wzięli: Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, przedstawiciele parlamentu i samorządów lokalnych, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba Kazimierz Kopeć z delegacją, przedstawiciele służb mundurowych, a także lokalna społeczność.
Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł wystąpił z przesłaniem do żołnierzy, w którym podziękował za ich wkład w obronę suwerenności i niepodległości Rzeczpospolitej.
Delegacje uczestników złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Ojców Niepodległości.
15 sierpnia to wielkie święto dla każdego Polaka, a w szczególności dla każdego żołnierza. Święto upamiętniające zwycięstwo Bitwy Warszawskiej. W sierpniu 1920 roku polscy żołnierze pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego pokonali na przedpolach Warszawy Armię Czerwoną i zatrzymali jej ekspansję na Zachód Europy.