Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Zaproszenie na bezpłatne szkolenie dla właścicieli lasów prywatnych

Zaproszenie na bezpłatne szkolenie dla właścicieli lasów prywatnych

W dniu 6 grudnia 2024 r, w Remizie Strażackiej OSP w Łomazach,  odbędzie się bezpłatne szkolenie dla właścicieli lasów prywatnych realizowane w ramach projektu pt. „Aktywizacja kapitału społecznego właścicieli lasów prywatnych (rolników)w gminie Łomazy i jej sąsiedztwie. Projekt jest finansowany ze środków  budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa”.

Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy właścicieli lasów oraz wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi interesariuszami lasów prywatnych. Szkolenie prowadzone będzie prze ekspertów z zakresu leśnictwa z różnych instytucji, m. in. Instytutu Badawczego Leśnictwa, Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych, Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa oraz Grupy Badawczej Technologii Chemicznej i Ochrony Środowiska.