Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Biuro Nadleśnictwa Nowa Dęba tel. 15 846 74 52, Osoba odpowiedzialna tel. 664 315 001

Dodatkowe informacje


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ścieżka dydaktyczna Nadleśnictwa Nowa Dęba i Towarzystwa Przyjaciół Huty Komorowskiej

Ścieżka dydaktyczna Nadleśnictwa Nowa Dęba i Towarzystwa Przyjaciół Huty Komorowskiej

Od września 2004 roku funkcjonuje leśna "Ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Buda Stalowska i Towarzystwa Przyjaciół Huty Komorowskiej", długości 7,0 km, czas przejścia – 3 h, przebiegająca przez wyjątkowo malownicze i bogate w ciekawostki przyrodnicze fragmenty lasu leśnictw Buda Tuszowska i Dąbrowica.

Trasa wyznaczona jest w okolicy wsi Huta Komorowska i prowadzi przez malownicze fragmenty leśnictw Buda Tuszowska oraz Dąbrowica. Spotkamy tutaj bory sosnowe, ale także nie brakuje lasów mieszanych i lasów liściastych.
Późnym latem i jesienią warto się przejść w poszukiwaniu grzybów. Oprócz znanych, można znaleźć chronionego szmaciaka gałęzistego czy sromotnika bezwstydnego.
Bogaty jest świat fauny. Najliczniej żyją tu zwierzęta typowe dla lasów nizinnych: jelenie, sarny, zające, borsuki, jenoty, łasice. Ptaki jakie można zobaczyć to np. myszołów, różne gatunki dzięciołów, mysikrólik, rudzik, a nad rzeką Korzeń można spotkać bociana czarnego. Najcenniejszą wartość przyrodniczą stanowią na tym terenie rzadkie owady, objęte ochroną gatunkową. Do takich należą: modliszka, jelonek rogacz, kozioróg dębosz.
Idąc ścieżką, zwróćmy uwagę na ponad stuletnie drzewa uznane za pomniki przyrody: lipa, klon zwyczajny, dwie brzozy brodawkowate, grab oraz dąb szypułkowy.
Na szlaku spotkamy tablice dydaktyczne oraz ławki wypoczynkowe. Centralnym punktem ścieżki jest polana, na której znajduje się wiata edukacyjna, palenisko, stojaki na rowery i tablice edukacyjno-informacyjne. Poruszając się asfaltową drogą publiczną między wsiami Huta Komorowska i Durdy, możemy zatrzymać się w miejscu postojowym, które stanowi jedno z miejsc przystankowych na ścieżce. Dojazd do tego miejsca możliwy jest także dla turystów zmotoryzowanych. Przygotowana w tym miejscu infrastruktura turystyczna pozwoli odpocząć w trakcie zwiedzania ścieżki jak i pobliskich terenów.

Długość trasy: 7,0 km.

Arnold Cholewa