Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie Lasu

Plan Urządzenia Lasu jest podstawowym dokumentem gospodarki leśnej opracowywanym dla określonego Nadleśnictwa

Zawiera opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej art. 6 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach [Dz. U. z 2023 r., poz. 1356 z późn. zm.]. W oparciu o Plan Urządzenia Lasu możliwe jest prowadzenie trwale zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

W Nadleśnictwie Nowa Dęba obecnie obowiązuje Plan Urządzenia Lasu na lata 2023-2032.

Decyzją Ministra Klimatu i Środowiska znak: DLŁ-WGL.8100.61.2023.ŁP z dnia 22 września 2023 roku na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach [Dz.U. z 2023 r. poz. 1356 z późn. zm. oraz art. 104 k.p.a.], po rozpatrzeniu wniosku Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24 sierpnia 2023 roku., znak ZU.6004.31.2023, został zatwierdzony plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Nowa Dęba obowiązujący na lata 2023 - 2032.

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sadzimy nowe pokolenie lasu.

Sadzimy nowe pokolenie lasu.

Od kilku tygodni w lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Nowa Dęba trwa akcja sadzenia nowego pokolenia lasu. Poprzedzają ją żmudne przygotowania polegające na prawidłowym  doborze składu gatunkowego odnawianych powierzchni oraz zaplanowaniu i wyprodukowaniu na szkółce leśnej odpowiedniej ilości sadzonek. Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że dobór gatunków do sadzenia musi być bardzo precyzyjny. W tym celu leśniczy już rok wcześniej przeprowadza lustrację powierzchni przeznaczonej do odnowień i sporządza szkic, na którym zaznacza miejsca optymalne dla rozwoju i wzrostu poszczególnych gatunków lasotwórczych oraz biocenotycznych. Poszczególne gatunki drzew i krzewów posiadają do prawidłowego rozwoju odpowiednie wymagania pod względem żyzności i wilgotności gleby oraz ilości światła. Las to nie tylko drzewa ale cały ekosystem, w którym poszczególne gatunki roślin i zwierząt są od siebie uzależnione i na siebie oddziałują. Las rośnie powoli, wiedzy o jego rozwoju i zachodzących w nim procesach nie da się zdobyć w krótkim czasie. Na obecną wiedzę pracowały pokolenia leśników, dla których las to nie tylko obowiązki służbowe ale przede wszystkim pasja. Obecne drzewostany jednogatunkowe zmieniane są w wielogatunkowe mogące sprostać zmianom klimatycznym. Powstała w ten sposób różnorodność biologiczna przyszłych drzewostanów będzie skutkować ich zwiększoną odpornością na mogące wystąpić niekorzystne działania środowiska, w którym będą wzrastać. W roku bieżącym Nadleśnictwo Nowa Dęba planuje wysadzić łącznie 1 163 000 sztuk sadzonek drzew, z czego 792 000 sztuk sadzonek gatunków iglastych takich jak sosna, jodła, świerk, modrzew i 371000 sztuk sadzonek gatunków liściastych tj. dąb szypułkowy i bezszypułkowy, buk, jawor, klon, olcha, brzoza oraz miododajna lipa. Szkółka leśna Nadleśnictwa Nowa Dęba produkuje sadzonki gatunków lasotwórczych również na sprzedaż do nasadzeń prywatnych. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że niektóre gatunki takie jak grab, buk, lipa, świerk są bardzo plastyczne i mogą spełniać rolę żywopłotów. W bieżącym roku nasze nadleśnictwo dla klientów zewnętrznych sprzedało już 50 000 sztuk sadzonek drzew. Oczywiście serdecznie zapraszamy kolejnych klientów na zakupy po wcześniejszym kontakcie z leśniczym szkółkarzem pod numerem telefonu 606 237 886. Tegoroczna wilgotna wiosna i stosunkowo niskie temperatury sprzyjają przyjęciu się wysadzanych sadzonek, które w przyszłości będą stanowić drzewostany w sąsiedztwie naszej miejscowości.