Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzatanie Świata 2021

Sprzatanie Świata 2021

Kompleks Leśny Zwierzyniec po raz kolejny stał się miejscem gdzie młodzież szkolna pod czujnym okiem oraz z pomocą miejscowych leśników zadbała o podmiejski las.
Akcja „Sprzątania Świata 2021” odbyła się w ramach trwającej od ponad 20 lat współpracy ZS nr 1 w Tarnobrzegu oraz Nadleśnictwa Nowa Dęba. W tej szlachetnej akcji udział wzięli uczniowie z klas III TIa oraz II TF wraz z wychowawczyniami p. J.
Smyrak–Adamczyk i p. M. Czernik. Piątkowe zmagania zostały poprzedzone instruktażem i zapoznaniem z zasadami BHP oraz Leśnym SAVOIR VIVRE.
Podzieleni na kilka mniejszych grup, uczniowie wraz z opiekunami zostali zaopatrzeni w rękawice ochronne oraz worki na śmieci. Po kilkugodzinnych zmaganiach, zbierając śmieci pozostawione przy drodze, a także te ukryte w głębi lasu, udało się zebrać odpady wszelkiej maści, od pojemników po olejach poprzez drobne AGD, na oponach kończąc. Na zakończenie akcji wszyscy uczestnicy poddali się dezynfekcji rąk oraz zjedli ciepłe kiełbaski usmażone nad ogniskiem.