Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zakup Lasów

Zakup Lasów

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba informuje, że jest zainteresowany zakupem lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia, położonych w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa.

[zasięg terytorialny prezentowany jest na stronie BDL https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ]

Lasy lub grunty przeznaczone do zalesienia [w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu] mogą być nabyte w szczególności:

1] ich bezpośredniej przyległości do gruntu pozostającego w zarządzie Lasów Państwowych,

2] zniesienia współwłasności lasu, gruntu przeznaczonego do zalesienia lub innego gruntu lub nieruchomości,

3] regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.

Oferowane do sprzedaży grunty powinny:

być własnością lub współwłasnością sprzedającego [w przypadku współwłasności ofertę muszą złożyć wspólnie wszyscy współwłaściciele],

• mieć założoną księgę wieczystą,

• mieć uregulowany stan prawny,

• być nieobciążone na rzecz osób trzecich,

• nie być przedmiotem sporów granicznych,

• w EGiB być sklasyfikowane jako Ls albo RV, RVI, RVIz [w przypadku zapisów w mpzp dot. zalesienia],

• mieć ustalone w terenie granice,

• działka nie może być obciążona hipoteką, roszczeniami oraz ograniczeniami w użytkowaniu [np. służebnością].

Uwaga: Nabycie lasu, gruntu przeznaczonego do zalesienia może nastąpić dopiero po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wyrażonej na pisemny wniosek kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

Z-ca Nadleśniczego Radosław Korzeniewicz [15] 846 74 52 wew. 203 lub dział gospodarki leśnej wew. 210

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach [tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 1356 z późn. zm.]

2. Zarządzenie nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie zasad powiększania zasobów leśnych w wyniku nabywania lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia przez jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.