Wydawca treści
Ścieżka Dydaktyczna "Zielony Szlak"
We współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej , Urzędem Miasta w Tarnobrzegu oraz koordynatorem programu, nadleśnictwo w kompleksie leśnym Zwierzyniec w 2002 roku oddało do użytku Edukacyjną Ścieżkę „Zielony Szlak”.
Ścieżka dydaktyczna "Zielony Szlak" powstała w granicach miasta Tarnobrzega – przeznaczona jest dla pieszych i rowerowych wycieczek szkolnych a także dla turystów indywidualnych.
Rozpoczyna się przy ulicy Zwierzynieckiej obok obiektów sportowych Klubu Siarka Tarnobrzeg, ok. 2 km od centrum miasta. Trasę wytyczono przez kompleks leśny "Zwierzyniec" w leśnictwie Stale. Ścieżka posiada dwa warianty: 4,5 km (duża pętla) i 3,0 km (mała pętla). Na trasie spotykamy tablice informacyjno-edukacyjne przedstawiające treści dotyczące roślin, zwierząt, grzybów, gospodarki leśnej i łowieckiej, innych zagadnień dotyczących lasu. Oba warianty prowadzą przez miejsca wypoczynkowe, w których usytuowane są ławki, stojaki na rowery, zadaszenia ze stołami, kosze. W centralnym miejscu znajduje się polana posiadająca wszystkie w/w elementy infrastruktury leśnej, a dodatkowo jeszcze miejsce na ognisko z paleniskiem i rusztem. Ścieżka prowadzi obok kapliczki św. Onufrego, aleją drzew pomnikowych, przez leśną polanę i dalej przez las, drogą oznakowaną tablicami informacyjnymi, obok strzelnicy myśliwskiej Nadwiślańskiego Koła Łowieckiego. Po drodze spotkamy drzewostany w różnych fazach rozwojowych. Warto przyjrzeć się zróżnicowaniu ekosystemu leśnego. Występują tu różnorodne biocenozy leśne czyli zbiorowiska roślinne z warstwami lasu liściastego i podstawowymi gatunkami drzew jak: dąb szypułkowy, brzoza brodawkowata, jesion wyniosły, olsza czarna, klon jawor, sosna pospolita, modrzew europejski. Można zobaczyć uprawy leśne dęba i buka, grupy drzew pomnikowych (m.in. dęby, sosny, modrzewie).
Arnold Cholewa
Ścieżka Dydaktyczna "Rozalin"
W dniu 23 czerwca 2006 roku otwarto "Edukacyjną ścieżkę rowerową - Rozalin", mającą 2 trasy rowerowe biegnące w całości terenami leśnymi, I wariant trasy o długości 10,5 km i II wariant trasy o długości 7,1 km.
Ścieżka dydaktyczna "Rozalin" znajduje się na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba. Przystanek początkowy to leśniczówka we wsi Rozalin. Stacja kolejowa Dęba-Rozalin też jest dobrym miejscem na rozpoczęcie eksploracji ścieżki. Prawie w całości szlak prowadzi przez drzewostany sosnowe i sosnowo-dębowe. Przechodzimy obok ujęcia wody powstałego w latach międzywojennych, skąd pochodzi naturalna woda źródlana „Dębianka". Niedaleko od ścieżki znajduje się obelisk o nazwie zwyczajowej „Pomnik Wilka". Są też bunkry, które zamieszkują nietoperze.
Ścieżka powstała z myślą o mieszkańcach miasta Nowa Dęba, ale mogą z niej korzystać przyjezdni - zorganizowane grupy i indywidualni turyści. Najlepiej wybrać się rowerem, gdyż trasa jest dość długa. Corocznie organizowany jest tutaj rowerowy rajd szkół podstawowych z terenu gminy. Na trasie przygotowano miejsce wypoczynku, które oferuje nam wiaty z ławkami, stoły, stojaki na rowery, palenisko z rusztem. Wymienione elementy infrastruktury turystycznej spotykamy także na konkretnych przystankach ścieżki.
Podczas wycieczki spotykamy tablice edukacyjno-informacyjne pozwalające poznać życie lasu, rośliny i zwierzęta naszych lasów. Gatunkami drzew spotykanymi w okolicy są głównie: sosna, dąb i brzoza. Rośliny naczyniowe będące pod ochroną ścisłą i częściową to: widłak jałowcowaty, barwinek, kruszyna pospolita, bagno zwyczajne, konwalia majowa. W runie występują: borówka czernica, orlica pospolita.
W okolicznych lasach żyją ssaki takie jak: jeleń, dzik, sarna, zając, borsuk, jenot, lis.
Z ptaków: wilga, kukułka, dzięcioł czarny i zielony, dzięcioł duży, bocian czarny, bielik, krogulec, myszołów, lelek kozodój. Z gadów: jaszczurka zwinka, padalec, zaskroniec, żmija zygzakowata.
Ścieżka posiada dwa warianty różniące się długością trasy:
- ok. 10 km (duża pętla)
-
ok. 7 km (mała pętla)
Arnold Cholewa
Ścieżka dydaktyczna "Berówka”
Ścieżka została przeznaczona dla turystów pieszych i rowerzystów. Autobusem PKS można dojechać do Alfredówki i pieszo przejść w kierunku Budy Stalowskiej. Za ostatnimi zabudowaniami znajdziemy wejście na ścieżkę prowadzącą przez drzewostany sosnowe i dębowe.
Ścieżka dydaktyczna "Berówka" znajduje się na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba. Administracyjnie położona jest w gminie Nowa Dęba, pomiędzy wsiami Alfredówka i Buda Stalowska. Początek ścieżki to miejsce, gdzie łatwo spotkać daniele - gatunek zwierzyny płowej wprowadzony w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Oprócz poznania siedlisk leśnych, miejscowej fauny i flory, jedną z atrakcji jest wejście na szkółkę leśną, gdzie zlokalizowana jest wiata edukacyjna z miejscem na ognisko. Leśniczy szkółkarz oprowadzający zorganizowane grupy, przedstawia tematykę szkółkarstwa leśnego i zadania szkółkarza. Drugim ciekawym elementem jest Gospodarstwo Rybackie „Grądy", zajmujące ponad 750 ha. Stawy stanowią cenną wartość przyrodniczą ze względu na bytujące lęgowe oraz przelotne gatunki ptaków. Do najrzadszych w skali kraju należy podgorzałka. Z innych możemy spotkać takie jak: bąk, bączek, ślepowron, czapla biała, bocian czarny, gągoł, bielik, rybołów, zimorodek, czajka, krwawodziób, nurogęś, większość występujących w Polsce gatunków kaczek.
Kolejnym punktem ścieżki jest duża wiata z paleniskiem. W sąsiedztwie stoi były dworek myśliwski hrabiego Tarnowskiego, zbudowany w 1906 r., który do 2007 r. był siedzibą Nadleśnictwa. Stojąca obok 40-metrowa wieża przeciwpożarowa może zachęcić do omówienia przyczyn i skutków pożarów lasu. Dalej ścieżka biegnie granicą lasu i łąk. Można tu spotkać wychodzące z lasu w poszukiwaniu żeru sarny, jelenie i dziki. Łąki są miejscem lęgowym kilku par derkacza - ptaka którego łatwiej usłyszeć niż zobaczyć.
Na trasie ścieżki warto zauważyć duże zróżnicowanie ekosystemu leśnego. Widzimy uprawy leśne w tzw. "gniazdach", w ten sposób sadzi się dęby i buki, gatunki o specyficznych wymaganiach wilgotności, ciepła i światła. Zobaczymy też pomniki przyrody w pobliżu wiaty - 7 jesionów i 2 dęby szypułkowe. Długość trasy: 6,0 km.
Arnold Cholewa
Ścieżka dydaktyczna Nadleśnictwa Nowa Dęba i Towarzystwa Przyjaciół Huty Komorowskiej
Od września 2004 roku funkcjonuje leśna "Ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Buda Stalowska i Towarzystwa Przyjaciół Huty Komorowskiej", długości 7,0 km, czas przejścia – 3 h, przebiegająca przez wyjątkowo malownicze i bogate w ciekawostki przyrodnicze fragmenty lasu leśnictw Buda Tuszowska i Dąbrowica.
Trasa wyznaczona jest w okolicy wsi Huta Komorowska i prowadzi przez malownicze fragmenty leśnictw Buda Tuszowska oraz Dąbrowica. Spotkamy tutaj bory sosnowe, ale także nie brakuje lasów mieszanych i lasów liściastych.
Późnym latem i jesienią warto się przejść w poszukiwaniu grzybów. Oprócz znanych, można znaleźć chronionego szmaciaka gałęzistego czy sromotnika bezwstydnego.
Bogaty jest świat fauny. Najliczniej żyją tu zwierzęta typowe dla lasów nizinnych: jelenie, sarny, zające, borsuki, jenoty, łasice. Ptaki jakie można zobaczyć to np. myszołów, różne gatunki dzięciołów, mysikrólik, rudzik, a nad rzeką Korzeń można spotkać bociana czarnego. Najcenniejszą wartość przyrodniczą stanowią na tym terenie rzadkie owady, objęte ochroną gatunkową. Do takich należą: modliszka, jelonek rogacz, kozioróg dębosz.
Idąc ścieżką, zwróćmy uwagę na ponad stuletnie drzewa uznane za pomniki przyrody: lipa, klon zwyczajny, dwie brzozy brodawkowate, grab oraz dąb szypułkowy.
Na szlaku spotkamy tablice dydaktyczne oraz ławki wypoczynkowe. Centralnym punktem ścieżki jest polana, na której znajduje się wiata edukacyjna, palenisko, stojaki na rowery i tablice edukacyjno-informacyjne. Poruszając się asfaltową drogą publiczną między wsiami Huta Komorowska i Durdy, możemy zatrzymać się w miejscu postojowym, które stanowi jedno z miejsc przystankowych na ścieżce. Dojazd do tego miejsca możliwy jest także dla turystów zmotoryzowanych. Przygotowana w tym miejscu infrastruktura turystyczna pozwoli odpocząć w trakcie zwiedzania ścieżki jak i pobliskich terenów.
Długość trasy: 7,0 km.
Arnold Cholewa
Najnowsze aktualności
Łączyli teorię z praktyką
Łączyli teorię z praktyką
Ponad 80 pracowników z nadleśnictw i biura RDLP w Lublinie uczestniczyło w szkoleniu z zakresu zwalczania i ograniczania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF, w tym podnoszenia sprawności strzeleckiej, które zorganizowano na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba.
„Organizowana przez Państwa inicjatywa, mająca na celu przedstawienie najnowszych regulacji prawnych oraz zasad postępowania w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa ASF, jest ważnym przedsięwzięciem i zasługuje na uznanie” – napisał do organizatorów przedsięwzięcia sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka, Marcin Warchoł, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.
Część teoretyczna szkolenia miała na celu zapoznanie jego uczestników z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń (więcej informacji na ten temat: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/afrykanski-pomor-swin-udzikow).
Przedstawiciel Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Piotr Rucki przeprowadził instruktaż z właściwego wykorzystywania zasad bioasekuracji w sytuacji odnalezienia dzika padłego na skutek zarażenia wirusem i przekazał obowiązujące wytyczne dotyczące zwalczania choroby i minimalizowania ryzyka jej rozprzestrzeniania. Wszyscy obecni zapoznali się także z aktualną sytuacją epizootyczną na Podkarpaciu oraz z dalszymi działaniami, które będą podejmowane w celu zwalczenia choroby.
W ramach części praktycznej szkolenia na strzelnicy myśliwskiej Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu w Borowie przeprowadzono XIV Szkoleniowe Zawody Strzeleckie Leśników RDLP w Lublinie pod patronatem wiceministra sprawiedliwości Pana Marcina Warchoła. Wydarzenie uświetniła oprawa Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” działającego przy lubelskiej dyrekcji LP. Rywalizacja przebiegała w koleżeńskiej atmosferze i była okazją do integracji leśników oraz wymiany doświadczeń na temat praktyki zwalczania wirusa ASF. Po jej zakończeniu przyszedł czas na ogłoszenie wyników w poszczególnych konkurencjach.
W zmaganiach zespołów, po raz kolejny, bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja Nadleśnictwa Nowa Dęba, która stanęła na najwyższym stopniu podium z wynikiem 1349 pkt. Drugie miejsce zajęli pracownicy Nadleśnictwa Rudnik uzyskując 1296 pkt, a trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Nadleśnictwa Rozwadów z wynikiem 1293 pkt.
W klasyfikacji mistrzowskiej z wynikiem 469 pkt. zwyciężył Henryk Górski, leśniczy z Nadleśnictwa Rozwadów, drugi – z wynikiem 464 pkt był Krzysztof Szczęch, leśniczy z Nadleśnictwa Nowa Dęba, a zdobycie 455 punktów zapewniło trzecie miejsce Maciejowi Wójcikowi – Kierownikowi Zespołu ZŁ ds. Gospodarki Łowieckiej RDLP w Lublinie.
Zwycięzcą w klasie powszechnej został Sylwester Boho, strażnik leśny z Nadleśnictwa Rudnik, który zdobył 466 punktów. 450 punktów uzyskał drugi w tej kategorii Dariusz Filipczak, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Puławy, a na trzecim miejscu z 446 punktami uplasował się Ireneusz Hołodniak, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Nowa Dęba.
Najlepszym strzelcem wśród nadleśniczych i naczelników został Kierownik Zespołu ds. Gospodarki Łowieckiej RDLP w Lublinie Maciej Wójcik, drugie miejsce zajął Nadleśniczy Nadleśnictwa Mircze, Paweł Zawiślak, a rywalizację w tej kategorii na trzecim miejscu ukończył Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec, Leszek Michalec, który wystrzelał 309 pkt.
Tytuł najlepszej Diany z wynikiem 440 pkt. przypadł w udziale Pani Patrycji Myszce - Instruktor Technicznej z Nadleśnictwa Rozwadów. Wyróżnienie dla najlepszego uczestnika zawodów w klasie senior otrzymał Pan Bogdan Nieradka, leśniczy z Nadleśnictwa Nowa Dęba za wynik 439 pkt.
Najlepsi strzelcy w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy, które dyrektor Zygmunt Byra wręczył wspólnie z Natalią Potoczną, asystentem społecznym sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcina Warchoła oraz Nadleśniczym Nadleśnictwa Nowa Dęba Kazimierzem Kopciem.
–Dziękuję Nadleśnictwu Nowa Dęba, Zarządowi Okręgowemu PZŁ w Tarnobrzegu oraz Wojewódzkiemu Inspektoratowi Weterynarii z/s w Krośnie za sprawną organizację naszego szkolenia. Jestem przekonany, że zaprezentowane treści i połączenie teorii z praktyką przyczynią się do zwiększenia efektywności zwalczania afrykańskiego pomoru świń, m.in. poprzez odpowiednie stosowanie się do zasad bioasekuracji oraz podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie podejmowania działań ograniczających rozprzestrzenianie się tej choroby – podsumowuje dyrektor Byra.