Wydawca treści
Sieć obszarów Natura 2000
Sieć Natura 2000 jest instrumentem optymalizacji działań na rzecz ochrony i zachowania dziedzictwa przyrodniczego krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Sieć Natura 2000 jest wypełnieniem zobowiązań UE wynikających z Konwencji o różnorodności biologicznej (Konwencja z Rio de Janeiro, 1992). Jej celem jest zachowanie zarówno zagrożonych wyginięciem siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt w skali Europy, a także typowych, wciąż jeszcze powszechnie występujących siedlisk przyrodniczych, charakterystycznych dla regionów biogeograficznych.
Podstawę prawną sieci stanowią dwa akty prawne:
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (tzw. Dyrektywa ptasia),
- Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (tzw. Dyrektywa siedliskowa).
Na podstawie ww. dokumentów utworzone zostały dwa rodzaje obszarów Natura 2000:
- obszary specjalnej ochrony ptaków (tzw. OSO), mające oznaczenie zaczynające się od skrótu PLB („PL” to kod Polski, a „B” to skrót od angielskiego słowa birds, czyli ptaki) – tzw. obszary ptasie,
- specjalne obszary ochrony siedlisk (tzw. SOO), mające oznaczenie zaczynające się od skrótu PLH („PL” to kod Polski, a „H” to skrót od angielskiego słowa habitat, czyli siedlisko) – tzw. obszary siedliskowe.
Na terenie administrowanym przez Nadleśnictwa Nowa Dęba wyznaczone zostały następujące obszary Natura 2000:
- Puszcza Sandomierska PLB180005 – obszar specjalnej ochrony ptaków o pow. 129 304 ha, z czego 22 465 ha na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba,
- Enklawy Puszczy Sandomierskiej PLH180055 – specjalny obszar ochrony siedlisk o pow. 7 952 ha, z czego 3 471 ha na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba.
Najnowsze aktualności
Zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia
Zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia
Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba informuje, że jest zainteresowany zakupem lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia, położonych w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Nowa Dęba.
[zasięg terytorialny prezentowany jest na stronie BDL https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ]
Lasy lub grunty przeznaczone do zalesienia [w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu] mogą być nabyte w szczególności:
- ich bezpośredniej przyległości do gruntu pozostającego w zarządzie Lasów Państwowych,
- zniesienia współwłasności lasu, gruntu przeznaczonego do zalesienia lub innego gruntu lub nieruchomości,
- regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.
Oferowane do sprzedaży grunty powinny:
- być własnością lub współwłasnością sprzedającego [w przypadku współwłasności ofertę muszą złożyć wspólnie wszyscy współwłaściciele],
- mieć założoną księgę wieczystą,
- mieć uregulowany stan prawny,
- być nieobciążone na rzecz osób trzecich,
- nie być przedmiotem sporów granicznych,
- w EGiB być sklasyfikowane jako lasy lub w przypadku zapisów w MPZP – przeznaczone do zalesienia,
- mieć ustalone w terenie granice,
- działka nie może być obciążona hipoteką, roszczeniami oraz ograniczeniami w użytkowaniu [np. służebnością].
Uwaga: Nabycie lasu, gruntu przeznaczonego do zalesienia może nastąpić po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wyrażonej na pisemny wniosek kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.
W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem telefonu:
[15] 846 74 52 wew. 203 lub dział gospodarki leśnej wew. 210
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 28 września 1991 roku, o lasach [tj. Dz. U. z 2022 poz. 672 z późn. zm.]
2. Zarządzenie nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 grudnia 2021 r., w sprawie zasad powiększania zasobów leśnych w wyniku nabywania lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia przez jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.