Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

W Polsce znajduje się ponad 1 500 rezerwatów przyrody, podzielonych na 9 rodzajów rezerwatów, z czego ponad połowę stanowią rezerwaty leśne.

Na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba, zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie z dnia 2 kwietnia 2024 r. w sprawie rezerwatu przyrody „Dolina Smarkatej”, powołany został krajobrazowy rezerwat przyrody.

Rezerwat „Dolina Smarkatej” zajmuje obszar 55,94 ha, z czego 35,78 ha na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba.

Otulina rezerwatu zajmuje obszar 155,11 ha, z czego 50,77 ha na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba.

Podstawowym celem ochrony jest zachowanie naturalnych procesów przyrodniczych, zarówno przyrody ożywionej, jak i nieożywionej. Szczególnym walorem tego obszaru są mało zaburzone procesy fluwialne, torfotwórcze oraz naturalna dynamika zbiorowisk leśnych. Ochrona rezerwatowa zapewni trwałość mokradeł (ekosystemy wód słodkich to najbardziej zagrożone siedliska w skali globalnej) oraz wysokiej różnorodności biologicznej. Dodatkowo ochrona populacji raka szlachetnego.

Rezerwat przyrody jest formą ochrony pozwalającą na ochronę bierną (ścisłą), a więc zachowanie dzikiego charakteru doliny rzeki Smarkatej. W kontekście zmiany klimatu, powstanie rezerwatu może przyczynić się zarówno do poprawy warunków hydrologicznych, jak i zmniejszyć problemy związane z gospodarowaniem drzewostanami w trudnych warunkach terenowych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Nadleśnictwo Nowa Dęba informuje, że jest zainteresowane nabyciem działek oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako lasy [Ls] lub przeznaczonych do zalesienia. Kryteria jakie muszą spełniać działki:

- działka przylega bezpośrednio do gruntów Nadleśnictwa,

- nie jest zabudowana,

- musi być bezwzględnie wskazana w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego [MPZP] jako grunt przeznaczony do zalesienia lub w Ewidencji Gruntów i Budynków jako las [Ls],

- musi posiadać uregulowany stan prawny

- nie jest obciążona hipoteką

- właściciel działki nie jest w sporze granicznym z sąsiadami

- w przypadku działek ze współudziału nabycie może nastąpić za zgodą sprzedaży wszystkich współudziałowców

Nieruchomości proponowane do nabycia muszą być położone w granicach zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Nowa Dęba.

Podmioty zainteresowane ofertą, proszone są o kontakt na adres poczty elektronicznej: nowadeba@lublin.lasy.gov.pl lub pod nr telefonu: 15 546 74 52, wew. 210.

W celu umożliwienia wstępnej weryfikacji przydatności nieruchomości do nabycia, należy podać, co najmniej: nazwę gminy, nazwę obrębu ewidencyjnego [miejscowość] oraz numer działki.

Informacje dodatkowe:

Zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości wymaga uprzedniego uzyskania zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Nabycie może nastąpić za cenę ustaloną w wyniku negocjacji, nie wyższą od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego zgodnie z Art. 37 ust. 3 i 5 ustawy o lasach.

Ogłoszenie nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.