Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich
Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.
W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.
Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!
Telefon interwencyjny
Biuro Nadleśnictwa Nowa Dęba tel. 15 846 74 52, Osoba odpowiedzialna tel. 664 315 001
Dodatkowe informacje
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Ścieżka Dydaktyczna "Rozalin"
Ścieżka Dydaktyczna "Rozalin"
W dniu 23 czerwca 2006 roku otwarto "Edukacyjną ścieżkę rowerową - Rozalin", mającą 2 trasy rowerowe biegnące w całości terenami leśnymi, I wariant trasy o długości 10,5 km i II wariant trasy o długości 7,1 km.
Ścieżka dydaktyczna "Rozalin" znajduje się na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba. Przystanek początkowy to leśniczówka we wsi Rozalin. Stacja kolejowa Dęba-Rozalin też jest dobrym miejscem na rozpoczęcie eksploracji ścieżki. Prawie w całości szlak prowadzi przez drzewostany sosnowe i sosnowo-dębowe. Przechodzimy obok ujęcia wody powstałego w latach międzywojennych, skąd pochodzi naturalna woda źródlana „Dębianka". Niedaleko od ścieżki znajduje się obelisk o nazwie zwyczajowej „Pomnik Wilka". Są też bunkry, które zamieszkują nietoperze.
Ścieżka powstała z myślą o mieszkańcach miasta Nowa Dęba, ale mogą z niej korzystać przyjezdni - zorganizowane grupy i indywidualni turyści. Najlepiej wybrać się rowerem, gdyż trasa jest dość długa. Corocznie organizowany jest tutaj rowerowy rajd szkół podstawowych z terenu gminy. Na trasie przygotowano miejsce wypoczynku, które oferuje nam wiaty z ławkami, stoły, stojaki na rowery, palenisko z rusztem. Wymienione elementy infrastruktury turystycznej spotykamy także na konkretnych przystankach ścieżki.
Podczas wycieczki spotykamy tablice edukacyjno-informacyjne pozwalające poznać życie lasu, rośliny i zwierzęta naszych lasów. Gatunkami drzew spotykanymi w okolicy są głównie: sosna, dąb i brzoza. Rośliny naczyniowe będące pod ochroną ścisłą i częściową to: widłak jałowcowaty, barwinek, kruszyna pospolita, bagno zwyczajne, konwalia majowa. W runie występują: borówka czernica, orlica pospolita.
W okolicznych lasach żyją ssaki takie jak: jeleń, dzik, sarna, zając, borsuk, jenot, lis.
Z ptaków: wilga, kukułka, dzięcioł czarny i zielony, dzięcioł duży, bocian czarny, bielik, krogulec, myszołów, lelek kozodój. Z gadów: jaszczurka zwinka, padalec, zaskroniec, żmija zygzakowata.
Ścieżka posiada dwa warianty różniące się długością trasy:
- ok. 10 km (duża pętla)
-
ok. 7 km (mała pętla)
Arnold Cholewa