Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie Lasu

Plan Urządzenia Lasu jest podstawowym dokumentem gospodarki leśnej opracowywanym dla określonego Nadleśnictwa

Zawiera opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej art. 6 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach [Dz. U. z 2023 r., poz. 1356 z późn. zm.]. W oparciu o Plan Urządzenia Lasu możliwe jest prowadzenie trwale zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

W Nadleśnictwie Nowa Dęba obecnie obowiązuje Plan Urządzenia Lasu na lata 2023-2032.

Decyzją Ministra Klimatu i Środowiska znak: DLŁ-WGL.8100.61.2023.ŁP z dnia 22 września 2023 roku na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach [Dz.U. z 2023 r. poz. 1356 z późn. zm. oraz art. 104 k.p.a.], po rozpatrzeniu wniosku Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24 sierpnia 2023 roku., znak ZU.6004.31.2023, został zatwierdzony plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Nowa Dęba obowiązujący na lata 2023 - 2032.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

RAZEM DLA PRZYRODY

RAZEM DLA PRZYRODY

Akcja, która miała miejsce 22 lutego 2024 roku w Lesie Zwierzynieckim, przylegającym do Miasta Tarnobrzega, była niezwykłym wydarzeniem, gromadzącym zarówno entuzjastów przyrody, jak i zaangażowane społeczności lokalne. Inicjatywa, zapoczątkowana przez Nadleśnictwo Nowa Dęba we współpracy z miejscowym oddziałem Ligi Ochrony Przyrody, skupiła uwagę na ważnej kwestii - zawieszaniu budek lęgowych dla ptaków oraz schronów dla nietoperzy.

Rozpoczęcie wydarzenia poprzedziła fascynująca prelekcja, w której to uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego budki lęgowe są istotne dla ekosystemu leśnego. Przedstawiono również informacje na temat odpowiednich terminów zawieszania budek i schronów z myślą o różnych gatunkach ptaków, sposoby montażu oraz różnorodności dostępnych rodzajów budek lęgowych.

W akcji wzięli udział nie tylko pracownicy Nadleśnictwa Nowa Dęba wraz z Nadleśniczym, ale także członkowie tarnobrzeskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody, z Zarządem na czele. Jednak to nie wszystko - do udziału w wydarzeniu zaproszono również dzieci i młodzież z miejscowych szkół, co wprowadziło dodatkowy, edukacyjny wymiar akcji.

Po części prelekcyjnej przyszedł czas na praktyczne działanie. Uczestnicy wraz z leśnikami wyruszyli, aby zawiesić przygotowane budki lęgowe i schrony dla nietoperzy. Cała akcja była pełna entuzjazmu, zwłaszcza wśród najmłodszych, którzy mieli szansę aktywnie uczestniczyć w ochronie przyrody.

Po zakończonej akcji wszyscy uczestnicy mieli okazję delektować się ciepłym posiłkiem, co stworzyło nieformalną przestrzeń do wymiany doświadczeń i dyskusji. Radość z wykonanej pracy, nowo zdobyta wiedza i atmosfera wspólnej pasji dla przyrody sprawiły, że to wydarzenie będzie niezapomniane.

W ten sposób, poprzez zręczne połączenie edukacji, aktywności społecznej i praktycznego zaangażowania, akcja zawieszania budek lęgowych w Lesie Zwierzynieckim stała się nie tylko wydarzeniem ekologicznym, ale również inspirującym manifestem troski o otaczającą nas przyrodę.