Aktualności
Nadleśnictwo Nowa Dęba będzie współpracować z Zakładem Karnym w Chmielowie
Nadleśnictwo Nowa Dęba będzie współpracować z Zakładem Karnym w Chmielowie
Od kilkunastu miesięcy Lasy Państwowe zacieśniają współpracę ze Służbą Więzienną. Chodzi o możliwość zatrudniania skazanych przez nadleśnictwa. Rozbudowa więzienia w Chmielowie otwiera nowe pole współpracy pomiędzy nowym zakładem karnym, a nowodębskim nadleśnictwem.
Prawie rok temu (15.09.2021 r.) Lasy Państwowe i Służba Więzienna zawarły porozumienie koncentrujące się na umożliwianiu zatrudnienia osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych przy pracach leśnych. Szczegółowe zasady zatrudniania osadzonych, w tym dotyczące wynagradzania, określą umowy zawierane pomiędzy nadleśnictwem a dyrektorem konkretnych placówek.
NAJNOWOCZEŚNIEJSZE W EUROPIE
W miniony piątek (19.08.2022 r.) w obecności wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, przedstawicieli samorządu lokalnego oraz licznie zaproszonych gości, nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na budowę kompleksu penitencjarnego w Chmielowie, oraz przekazanie placu budowy. Chmielowskie więzienie dla kobiet będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie!
– Rozpoczynamy nowoczesną inwestycję. Powstanie pawilon mieszkalny, dom przejściowy oraz hala produkcyjna. Jesteśmy wzorem dla wielu państw zachodnich w zakresie resocjalizacji i readaptacji osadzonych – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w Chmielowie na Podkarpaciu.
W nowym kompleksie penitencjarnym w Chmielowie znajdzie się hala produkcyjna, gdzie wykonujące wyrok kobiety znajdą zatrudnienie. Już teraz firmy deklarują współpracę w ramach programu „Praca dla więźniów”. Funkcjonować będzie tu między innymi oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Jednostka będzie nowatorska także dlatego, że w części obiektu nie będzie krat w oknach, mają w nim być przyjazne pokoje do spotkań rodzinnych, część kompleksu nie zostanie również otoczona murem.
W Chmielowie powstanie pierwszy w Polsce dom przejściowy, gdzie kobiety kończące odbywanie kary będą mogły przygotować się do życia na wolności – we współpracy ze służbą kuratorską czy organizacjami pozarządowymi. Koszt inwestycji wyniesie ponad 90 milionów złotych i zostanie w pokryty z Funduszy Norweskich.
WSPÓŁPRACA Z NADLEŚNICTWEM NOWA DĘBA
W ocenie wiceministra Marcina Warchoła i obecnego na uroczystości podpisania umowy nadleśniczego Nadleśnictwa Nowa Dęba Kazimierza Kopcia rozpoczęta właśnie rozbudowa chmielowskiego więzienia tworzy sposobność do współpracy zakładu karnego z tutejszą jednostką organizacyjną Lasów Państwowych – Stawiamy na resocjalizację. Poprzez pracę na łonie natury chcemy pokazać osadzonym nowe możliwości samorozwoju. Z dotychczasowych doświadczeń wiemy, że ta forma resocjalizacji poprzez pracę przynosi zadowalające efekty – mówi Marcin Warchoł.
Jak zauważa Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba Kazimierz Kopeć kobiety odbywające karę pozbawienia wolności w Chmielowie będą miały czym się wykazać – W lesie zawsze jest dużo pracy. Skazane mogą być zatrudniane przy oczyszczaniu pasów przeciwpożarowych, uprzątaniu śmieci. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele – komentuje Kazimierz Kopeć.
O szczegółach współpracy za wcześnie mówić. Do zakończenia rozbudowy zakładu obie strony mają czas na doprecyzowanie wzajemnych oczekiwań. Jednak już samo funkcjonalne przenikanie się instytucji państwowych w skutecznym wypełnianiu ustawowych zadań zasługuje na odnotowanie i pochwałę.